Na projekt Współczesna Dramaturgia składa się kilka elementów.
Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Celem Konkursu jest poszerzanie środowiska dramatopisarzy oraz budowanie potencjalnego repertuaru tekstów dla profesjonalnych scen teatralnych, tworzących przedstawienia dla młodego widza. Konkurs ma charakter otwarty, a teksty są przesyłane anonimowo (oznaczone godłem). Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży jest organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu od 1986 roku. Początkowo miał charakter zamknięty. Od czwartej edycji Konkurs jest skierowany do wszystkich zainteresowanych.
Spotkania warsztatowe dramatopisarzy
Z Konkursem nierozerwalnie powiązane są warsztaty dramatopisarskie odbywające się od 1994 roku. Uczestnikami są m.in. osoby, których teksty zdobyły nagrodę, zostały wyróżnione przez jury, a także specjaliści związani z twórczością teatralną dla młodych. Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat kondycji współczesnej dramaturgii dla młodych, a także poszukiwanie inspiracji dotyczących tworzenia dla dzieci oraz krytyczna refleksja na temat powstających tekstów. Pierwszym miejscem spotkań była Wyspa Edwarda w Zaniemyślu, obecnie jest to ośrodek UAM w Obrzycku.
Katalog nowesztuki.pl
Portal pełni funkcję katalogu sztuk teatralnych dla młodego widza, uzupełniany o karty sztuk nagrodzonych i wyróżnionych w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Obecnie na stronie pojawiają się także treści kontekstowe, głównie szkice i wywiady, dotyczące współczesnej dramaturgii a także teatru dla młodych. Katalog powstał w roku 2006 z inspiracji dyskusją i postulatami, które pojawiły się podczas Kongresu Polskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży – odbywającego się w Poznaniu w 2005 roku – jako odpowiedź na potrzebę rozpowszechniania informacji o nowych sztukach dla dzieci i młodzieży.
Zobacz katalog: www.nowesztuki.pl
Scena Czytana
Od 2005 roku wybrane teksty – opublikowane w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży” – są także prezentowane w formie scenicznych czytań, zwykle jest to prezentacja prapremierowa. Oprócz widowni w czytaniach biorą udział także autorzy oraz zaproszeni eksperci.
Edu-akcje
Najnowszym działaniem wspierającym popularyzację dramaturgii dla dzieci i młodzieży są Edu-akcje, zainicjowane w roku 2019. Ich celem jest prezentowanie nauczycielom nowych możliwości pracy z tekstem dramatycznym, prowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży, a także przygotowywanie materiałów kontekstowych (np. scenariusze lekcji i warsztatów, eseje kontekstowe, przewodniki po spektaklach).
Współczesna dramaturgia to projekt realizowany w ramach programu Edukacja kulturalna pod nazwą „Współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży (2020, 2021, 2022)” finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koordynator projektu: Joanna Żygowska
jzygowska@csdpoznan.pl
tel. 61 646 44 75, 535 353 106