Współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży
Projekt „Współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży” to szereg rozbudowanych i kompleksowych działań kierowanych do osób piszących, edukatorek, edukatorów oraz wszystkich zainteresowanych współczesną dramaturgią dla młodej widowni.
To odpowiedź na artykułowane potrzeby środowiska zajmującego się twórczością dla dzieci i młodzieży. Celem projektu jest rozwój środowiska związanego ze współczesną dramaturgią dla młodej widowni, a także wsparcie i kształcenie obecnych i przyszłych osób piszących.
Na projekt składa się kilka elementów:
Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Celem Konkursu jest poszerzanie środowiska osób piszących teksty dramatyczne skierowane do młodej widowni oraz budowanie potencjalnego repertuaru sztuk dla profesjonalnych scen teatralnych. Konkurs ma charakter otwarty, a teksty są zgłaszane anonimowo. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży jest organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu od 1986 roku. Początkowo miał charakter zamknięty. Od czwartej edycji Konkurs jest skierowany do wszystkich zainteresowanych.
Warsztaty podsumowujące Konkurs
Z Konkursem na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży nierozerwalnie powiązane są warsztaty dramatopisarskie odbywające się od 1994 roku. Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat kondycji współczesnej dramaturgii dla młodych, poszukiwanie inspiracji dotyczących twórczości dla dzieci oraz krytyczna refleksja na temat powstających tekstów.
W wydarzeniu biorą udział osoby nagrodzone lub wyróżnione w kolejnych edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, jego wybrani uczestnicy i uczestniczki, a także profesjonaliści związani z twórczością teatralną dla dzieci i młodzieży. Dla autorów i autorek rozpoczynających swoją drogę z pisaniem sztuk teatralnych jest to istotny moment refleksji i przewartościowania dotychczasowego myślenia, a także uruchomienie pewnej wrażliwości i szerszego spojrzenia na sztukę dla młodych.
Pierwszym miejscem spotkań była Wyspa Edwarda w Zaniemyślu, a później - Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Obrzycku. W roku 2020, w związku z pandemią Covid-19 spotkanie odbyło się online, natomiast w roku 2022 było częścią Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce.
Otwarte warsztaty dramatopisarskie
Od 2021 roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu organizuje otwarte warsztaty dramatopisarskie, na które mogą zapisać się wszystkie zainteresowane osoby. Dotychczas odbyły się dwie edycje warsztatów online oraz jedna na żywo. Gościem specjalnym warsztatów w czerwcu 2022 roku był niemiecki dramatopisarz Carsten Brandau.
Scena Czytana
Od 2005 roku wybrane teksty są prezentowane w formie scenicznych czytań, zwykle jest to prezentacja prapremierowa. Oprócz widowni w czytaniach biorą udział także autorzy i autorki oraz zaproszeni eksperci.
W latach 2020-2022 projekt był realizowany jako Scena Czytana online, a materiały były udostępniane na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Dodatkowo sztuka „NIEbo i dłoNIE” została przygotowana w wersji z tłumaczeniem na Polski Język Migowy oraz audiodeskrypcją (podobnie jak Scena Czytana online „Stalowy wilk”).
Edu-akcje
Edu-akcje to projekt, który narodził się w 2019 roku z potrzeby rozwijania działań edukacyjnych wokół propozycji repertuarowych Centrum Sztuki Dziecka. W programie znalazły się warsztaty i działania artystyczne rozumiane jako spotkania twórcze i performatywne, warsztaty oraz publikacje rozwijające i poszerzające perspektywę odbiorczą.
Materiały towarzyszące spektaklom zostały zebrane w formę Edu-pakietów. Są dostępne na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Opiekę nad projektem w latach 2019-2021 sprawowała Sandra Lewandowska.
Katalog nowesztuki.pl
Katalog pełni funkcję miejsca, w którym są publikowane informacje na temat projektów Centrum związanych ze współczesną dramaturgią dla młodej widowni, a także teksty kontekstowe (sekcje „Wywiady” i „Szkice”). Podstawową funkcją katalogu jest wyszukiwarka sztuk. Katalog powstał w roku 2006 z inspiracji dyskusją i postulatami, które pojawiły się podczas Kongresu Polskiego Teatru dla Dzieci i Młodzieży – odbywającego się w Poznaniu w 2005 roku – jako odpowiedź na potrzebę rozpowszechniania informacji o nowych sztukach dla dzieci i młodzieży.
Więcej informacji na temat projektu „Współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży”: https://nowesztuki.pl/
Kontakt:
Aleksandra Łozowska
alozowska@csdpoznan.pl
tel.: 791 571 521
Realizacja projektu w latach 2020-2022 została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna.