Edu-pakiety

Edu-pakiety są materiałami edukacyjnymi, w których znajdują się m.in. scenariusze zajęć, a także przewodnik po spektaklach. Scenariusze do spektakli zaprojektowane zostały przez doświadczone nauczycielki i metodyczki, współpracujące z Centrum Sztuki Dziecka. Przewodniki do spektakli są wspólną pracą pedagożek teatru i pracowniczek Centrum Sztuki Dziecka. Niektóre spektakle zawierają też dodatkowe materiały, które powstały przy okazji rozwijania i poszerzania projektu. Scenariusze do dramatów przygotowały pedagożki teatru na co dzień reprezentujące instytucje z całej Polski. W ramach Edu-pakietów oferujemy materiały do następujących spektakli i dramatów:

  • Chodź na słówko (wiek 7+)
  • Chodź na słówko 2 (wiek 8+)
  • Chodź na słówko 3 (wiek 9+)
  • Gwiezdnik (wiek 8+)
  • Jagoda i niedźwiedzie (wiek 9+)
  • Jeremi się ogarnia. LoL (wiek 11+)
  • Karmelek (wiek 4+)
  • Łapacz snów (wiek 13+)
  • Morfeusz Sen (wiek 5+)
  • NIEbo i dłoNIE (wiek 4+)
  • Nina i Paul (wiek 10+)
  • Olbrzymek (wiek 11+)
  • Stopklatka (wiek 14+)
  • Sztuka bez babci (wiek 7+)
  • Edu-pakiet scenariuszy do dramatów z 47. Zeszytu „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”

Chodź na słówko

Tekst: Malina Prześluga

Reżyseria: Jerzy Moszkowicz

Wiek: 7+

Bohaterami przedstawienia są słowa, które zostały niewyraźnie wypowiedziane przez małą dziewczynkę, więc nie wiedzą, kim są tak naprawdę. Kula pragnie stać się kurą, a Toperz zastanawia się, czy nie powinien być nietoperzem. Ich zabawne pomysły, które mają pomóc w rozwikłaniu tych rozterek, przywołują na scenę całą plejadę fascynujących postaci. Spektakl bawi, a finał zaskakuje nie tylko dzieci, ale także rodziców i dziadków.

Premiera odbyła się 11 lutego 2013 roku.

„Chodź na słówko" fot. Maciej Zakrzewski

Chodź na słówko 2

Tekst: Malina Prześluga

Reżyseria: Jerzy Moszkowicz

Wiek: 7+

Bohaterowie „Chodź na słówko” powracają. Kula jest teraz Piłką, a Toperz Futrzakiem.Wiodą razem szczęśliwe życie jako rodzice trzech małych literek: A, B i C. Nie wszystkim jednak powodzi się tak znakomicie. Pewien nieudacznik – sfrustrowany, odrzucony, zagubiony i nieszczęśliwy, chociaż całkiem popularny w pewnych, niezbyt eleganckich, kręgach – będzie potrzebował pomocy naszych ulubieńców. Co z tego wyniknie?Jak się wygadamy, to nie będzie zabawy dla dużych i małych, więc... przychodźcie na słówka, raz-dwa!

Premiera odbyła się 9 czerwca 2015 roku na Scenie Wspólnej.

Spektakl powstał w koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

DSC_4550-2.jpg

Chodź na słówko 3

Tekst: Malina Prześluga

Reżyseria: Jerzy Moszkowicz

Wiek: 9+

Piłka i Futrzak (czyli Kula i Toperz z pierwszej części „Chodź na słówko”) mają już całkiem duże dzieci – literki, które pewnego dnia znikają z domu, pozostawiając rodzicom krótki list. Na ich poszukiwania tato Toperz wybiera się w towarzystwie sympatycznego, nieco nietypowego przyjaciela domu (jego imię poznaliśmy w części drugiej). Czy uda im się odnaleźć pociechy, których powrotu z utęsknieniem wypatruje mama Piłka? Pewne jest, że czeka ich wiele zabawnych i pouczających przygód oraz spotkań z oryginalnymi, ale bardzo pomocnymi postaciami. Humor i przesłanie spektaklu trafią, tak jak poprzednio, nie tylko do dzieci, ale też młodzieży i dorosłych.

Premiera odbyła się 27 września 2019 roku na Scenie Wspólnej.

Spektakl powstał w koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

ChodźNaSłówko-część-3-2.jpg

Gwiezdnik

Libretto: Katarzyna Mazur-Lejman

Muzyka: Jarek Kordaczuk

Reżyseria: Krzysztof Cicheński

Wiek: 8+

Czy to nie dziwne, że w operze śpiewa się zamiast mówić? Dziwne. Ale też niezwykłe. A nawet piękne. Czasem przecież słowa nie wystarczą, żeby wyrazić nasze uczucia. Kira, główna bohaterka tej opowieści, straciła kogoś bardzo ważnego i zrozumiała, że nic nie jest dane na zawsze. Jak poradzić sobie ze smutkiem, który czują w takich chwilach i dorośli, i dzieci? Może to właśnie w muzyce można odnaleźć odpowiedź? Działa ona przecież na nasze emocje, wpływa na nasze nastroje, często dodaje otuchy, pociesza. Dlatego właśnie powstała ta opera – by poprzez różne brzmienia i harmonie, a także, zgrzyty i inne hałasy odkryć całe bogactwo emocjonalnych reakcji w widzach, którzy zostaną zaangażowani w wykonanie tego dzieła.

Premiera odbyła się 26 października 2018 roku na Scenie Wspólnej w ramach 22. Biennale Sztuki dla Dziecka. Sztuka jako spotkanie.

DSC_6430 M.Zakrzewski (small).jpg

Jagoda i niedźwiedzie

Tekst: Karin Serres

Przekład: Ewa Umińska

Reżyseria: Jerzy Moszkowicz

Wiek: 9+

Jagoda ma 11 lat. I tatę. I siostrę. I niedźwiedzia, który chodzi za nią krok w krok, choć nikt poza dziewczynką go nie widzi. Czy coś może być tak małe, że nie da się tego dostrzec gołym okiem? Czy coś może być tak duże, że wzrok tego nie ogarnia? Czy na świecie jest tylko to, co widać? A co z tym, czego nie widzimy, ale rozumiemy? Co z tym, czego nie widzimy, ale czujemy? Co z tajemnicą? Zapytajcie Jagodę.

Premiera odbyła się 12 marca 2018 roku na Scenie Wspólnej.

Spektakl powstał w koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

thumb_524679_600x350_0_0_crop.jpg

Jeremi się ogarnia. LOL

Tekst: Szymon Jachimek

Reżyseria: Dorota Abbe

Wiek: 11+

Jeremi większość swojego życia spędza przed komputerem. Tak jak jego kumple. Jak jego rodzice. Jak większość z nas. I to nie jest nasza wina. To postęp, cywilizacja, znak czasu. Kiedy jednak świat wirtualny zaczyna zastępować ten prawdziwy, może czas się ogarnąć? Czy Jeremiemu się uda? Czy wejście w „real” oznaczać będzie również wejście w dorosłość, początek drogi do poznania siebie? Czy to będzie czadlot czy mega przypex?

Premiera odbyła się 5 listopada 2017 roku na Scenie Wspólnej.

Jeremi_10.jpg

Karmelek

Tekst: Marta Guśniowska

Reżyseria: Bartosz Kurowski

Wiek: 4+

Co dobrego masz w sobie? Może masz dobre ręce, które rysują rysunki i kolorują rzeczywistość innym ludziom? Może masz dobrą głowę, która zadaje ciekawe i ważne pytania? Może masz dobre serce, które bardzo kocha innych ludzi? Karmelek, piesek, który mieszka w wiejskiej zagrodzie, nie wie, co ma w sobie dobrego. Poszukuje zatem czegoś niezwyczajnego, czym mógłby się podzielić z innymi. Pomagają mu Krowa, Owca, Kura i Kogut. Jeśli masz ochotę pomóc Karmelkowi w jego poszukiwaniach, jeśli masz ochotę dowiedzieć się, co dobrego jest w Tobie, zapraszamy Cię do teatru.

Premiera odbyła się 30 czerwca 2018 roku na Scenie Wspólnej.

Spektakl powstał w koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Animacji w Poznaniu w ramach 22. Biennale Sztuki dla Dziecka. Sztuka jako spotkanie.

Karmelek fot. Maciej Zakrzewski

Łapacz snów

tekst: Karolina Szczypek
reżyseria: Szymon Kaczmarek
obsada: Anna Langner, Patrycja Serwatka, Katarzyna Węglicka, Konrad Cichoń, Jakub Papuga
dźwięk: Emil Gąsiorek
światło: Adam Jodko
zdjęcia i montaż: makemake.pl
koordynacja projektu: Sandra Lewandowska, Aleksandra Łozowska
Sugerowany wiek widowni: od 13 lat

Michalina ma 13 lat i większość czasu spędza zamknięta w pokoju. Z siostrą i znajomymi rozmawia za pomocą mediów społecznościowych oraz komunikatorów internetowych. Z ojcem porozumiewa się przez drzwi, czy może raczej: każde z nich komunikuje się bez pewności, że po drugiej stronie znajduje się ktoś, kto odpowie. Jedyną towarzyszką Michaliny jest Józefina – przyjaciółka, powierniczka, kotka.

Pewnego dnia, po kolejnej sprzeczce rodziców, Michalina postanawia wyjść i sprawdzić, co oznacza niepokojąca, zbyt długa cisza. Za drzwiami zastaje płaczącego ojca. Dowiaduje się, że matka zniknęła.

Za oknem pada śnieg, zimno jest nie tylko na zewnątrz, chłód czuć także w domu.

Scena Czytana jest częścią projektu „Współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży (2020, 2021, 2022)” realizowanego w ramach programu Edukacja kulturalna finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ciemnym pomieszczeniu na podłodze leży dziewczyna. W dłoniach trzyma telefon. Ekran telefonu oświetla jej twarz.

Morfeusz Sen | monodram

Tekst, dramaturgia, reżyseria: Jerzy Moszkowicz

Wiek: 5–7 lat

Jak tu zasnąć, gdy tyle się dzieje wokół? Gdy rodzice mówią o niespodziance, o parapet uderzają krople deszczu, a na strychu pojawiają się niespodziewani goście? Zapraszamy widzów do sali, w której siedząc lub leżąc na ogromnej kołdrze, w otoczeniu poduszek i miękkich tkanin, poznają małego Krzysia, wysłuchają opowieści o tym, co przed snem przychodzi do głowy i skąd się biorą marzenia senne… Może nawet pozwolą kołysankom ukołysać się do snu?

Premiera odbyła się 12 lutego 2017 roku na Scenie Wspólnej.

Na oparciu drewnianego krzesła siedzi mężczyzna. Nachyla się w stronę widowni, na której na poduszkach leżą dzieci.

NIEbo i dłoNIE

tekst: Carsten Brandau
tłum. Iwona Nowacka
reż. Beniamin M. Bukowski
wiek: 4+

Tłumaczenie zostało współfinansowane przez Goethe-Institut. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie..

Dramat skierowany do widzek oraz widzów już od 4 roku życia, opowiada o wyborach, przed którymi staje każdy człowiek. Głównymi bohaterkami sztuki są dwie przyjaciółki z przedszkola, A i O. Rozmawiają o otaczającym je świecie oraz wspólnie poznają jego elementy. Mimo że początkowo nie wyobrażają sobie przyszłości bez siebie, wraz z upływem czasu zauważają, że ich potrzeby oraz plany zaczynają się różnić. Wypowiadają na głos własne obawy, a także godzą się z faktem, że każda musi wybrać własną drogę.

„NIEbo i dłoNIE” zostało opublikowane na platformie PPV Stream Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Poprzez platformę jest możliwy zakup biletów w dwóch wariantach - indywidualnym (w cenie 8 zł) lub grupowym (do 25 osób, w cenie 50 zł). Bilet zapewnia dostęp do materiału przez 24 h.

Scena Czytana „NIEbo i dłoNIE” jest tłumaczona na Polski Język Migowy oraz dostępna z audiodeskrypcją.

Scena Czytana realizowana jest w ramach programu Edukacja kulturalna pod nazwą „Współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży (2020, 2021, 2022)” finansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Na teatralnej scenie w dużym obiekcie, przypominającym koło zrobione z materiału przypominającego trawę, siedzi kobieta i mężczyzna. Patrzą na siebie, śmieją się. W lewym górnym rogu grafika symbolizująca audiodeskrypcję oraz PJM.

Nina i Paul

Tekst: Thilo Reffert

Przekład: Lila Mrowińska-Lissewska

Reżyseria: Jerzy Moszkowicz

Wiek: 10+

Pierwsze drżenie serca, pierwsze wspólne sekrety, pierwsze muśnięcie dłoni, pierwszy pocałunek… Kiedy to się zaczyna? Przemija jak letni wieczór czy zostaje w pamięci na zawsze? Nina i Paul niespodziewanie spędzają razem pierwszy dzień wakacji. Potem ich drogi się rozchodzą. A co z uczuciami?

Premiera odbyła się 23 kwietnia 2016 roku na Scenie Wspólnej.

Spektakl powstał w koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

Kobieta i mężczyzna kucają na podwyższeniu, w elementach scenografii, w tle widać drewniany wiatrak.

Olbrzymek

Tekst: Suzanne Lebeau

Przekład: Ewa Umińska

Reżyseria: Jerzy Moszkowicz

Wiek: 11+

Szymek nie jest taki sam jak dzieci z jego klasy. W czym tkwi jego inność? We wzroście? W sile? A może w mrocznej tajemnicy? Właśnie poszedł pierwszy raz do szkoły. Jest pilnym uczniem, dzielnie stawia litery na kartkach nowego zeszytu. Mieszka razem z mamą w drewnianym domu na skraju lasu. Lasu pełnego wilków, myśliwych, płochych zajęcy i dziwnych zapachów, które niezmiernie pociągają chłopca. Lasu, w którym w środku zimny można znaleźć krzak kwitnącej róży…

Premiera odbyła się 14 listopada 2014 roku na Scenie Wspólnej.

Spektakl powstał w koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

Olbrzymek-CSD_fot.M.Zakrzewski.2e16d0ba.fill-770x770-c50.jpg

Stopklatka

Tekst: Malina Prześluga

Reżyseria: Łukasz Chrzuszcz

Wiek: 14+

Bohater sztuki mówi: „Żadnej dobrej sceny nie da się pokazać w teatrze tak, żeby wyglądała jak prawdziwa. Na przykład lądowania helikoptera albo skoku do wody. Przecież nie chodzi o drabinę, dmuchany basenik i jakąś kukłę, co udaje człowieka, tylko o akcję, o lajf”.

A potem opowiada historię, która na naszych oczach staje się prawdziwa. To historia pewnego skoku do wody – bez drabiny, bez dmuchanego baseniku, bez kukły, która udaje człowieka. Jest akcja i jest lajf!

Premiera odbyła się 27 stycznia 2015 roku na Scenie Wspólnej.

STOPKLATKA_fot_M. Zakrzewski (15).jpg

Sztuka bez babci

Tekst, dramaturgia: Beniamin Maria Bukowski

Reżyseria: Tomasz Kaczorowski

Wiek: 7+

Nie ma babci. Zawsze była, a teraz jej nie ma. Gdzie jest? Dokąd poszła? Czy wróci? Na te pytania próbuje odpowiedzieć mała dziewczynka o imieniu To. Na podobne pytania próbował już odpowiedzieć – albo (wcześniej czy później) stanie przed nimi – każdy z nas: małych i dużych. Ludzie robią to od zawsze. Są. A potem ich nie ma. Zostajemy bez nich: z pustką, której nie da się niczym wypełnić, ze wspomnieniami… Z czymś jeszcze? Twórcy zapraszają nas do czarno-białego świata nieco makabrycznych opowieści. Przyprawiają historię To szczyptą humoru, żebyśmy spróbowali oswoić to, co nieuniknione.

Premiera odbyła się 9 listopada 2018 roku na Scenie Wspólnej.

Spektakl powstał w koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu.

DSC_0784 M.Zakrzewski (s).jpg

Edu-pakiet scenariuszy do dramatów z 47. Zeszytu „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

newsletter

Chcesz wiedzieć co u nas? Zapisz się do newslettera!

Do poruszania się po elementach z listy autouzupełnienia koszystaj ze sztrzałek w dół i w górę, wybór zatwierdź enterem

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) RODO (klauzula informacyjna). * Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 2002 nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).

partnerzy

LOGO_POZnan_PL_RGB_PNG.png
MKiDN_kolor_(3).jpg