OKO KALEJDOSKOPU - MIĘDZY SŁOWAMI, DŹWIĘKAMI, OBRAZAMI

29.04 (czwartek)
g.10.00
(mapa)

Poetycko-malarska mieszanka słów, obrazów i dźwięków. Animowane przysłowia i wiersze znanych poetów. Obok nich kilka migawek o dawnych i współczesnych obrazach: krótka historia powstania kina, opowieść o pewnej damie i jej słynnym portrecie oraz znak czasów – animacja na Zoomie. Do tego odrobina orientalnej muzyki i dwa filmy inspirowane dziełem naszej noblistki.

MIĘDZY SŁOWAMI, DŹWIĘKAMI, OBRAZAMI (32.13’)

  • Małpa w kąpieli – Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie
  • Przysłowia – Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinku
  • Babcia zupę gotowała – Szkoła Podstawowa im. R. Wyrzykowskiego w Bełdowie
  • Dookoła świata – Pracownia Animacji, Szkoła Podstawowa w Czerlejnie
  • Zagadka trzecia, czyli wstyd – Klub Kultury Przegorzały w Krakowie
  • Idzie Grześ przez wieś – Szkoła Podstawowa im. R. Wyrzykowskiego w Bełdowie
  • Pan Maluśkiewicz i wieloryb – Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima w Krakowie
  • Jak powstaje film – Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie
  • Dawinci – Mikołaj Smoter, Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie
  • Lis i kozioł – Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinku
  • Żona uparta – Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinku
  • Meeting – Pracownia Animacji Filmowej, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
  • Zagubiona dusza – Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinku
  • Fly – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Toon Club w Mumbai (Indie)
  • Zagubiona dusza 2 – Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinku

Poznajcie twórców filmów!

MAŁPA W KĄPIELI

TRAMPOLINA DO KINA - FESTIWALOWA

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie

Od samego początku naszej działalności jesteśmy bardzo aktywni na festiwalach filmowych dedykowanym dzieciom, ale nie tylko. TRAMPOLINA DO KINA jest zawsze obecna na Festiwalu Kino w Trampkach, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci, na Warszawskim Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida. Do tej pory przeprowadziliśmy dla naszych partnerów 16 warsztatów, w których udział wzięło ponad 200 dzieci i młodzieży. CKF było głównym partnerem festiwalu Kino W Trampkach w 2019 roku i objęło patronatem Konkurs Filmów Dziecięcych. W ramach organizacji warsztatów podczas festiwali powstał nasz film.

MAŁPA W KAPIELI.png
PRZYSŁOWIA.png
  • PRZYSŁOWIA
  • LIS I KOZIOŁ
  • ŻONA UPARTA
  • ZGUBIONA DUSZA
  • ZGUBIONA DUSZA 2

Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku
Zespół „Akcja Animacja” istnieje w naszej szkole od 2012 roku. Należą do niego uczniowie z różnych klas ze szkoły podstawowej i liceum. Zespół liczy ponad dwadzieścia osób. Praca zorganizowana jest w formie warsztatowej. Tworzymy animacje w różnorodnych technikach: rysunkowe, przestrzenne na bazie samodzielnie przygotowywanych makiet, bądź udostępnionych z samodzielnie tworzonymi lalkami lub figurkami wydrukowanymi w drukarkach 3D, wycinankowe, plastelinowe, piksilacje, z materiałów sypkich, a także eksperymentalne, na przykład ze szkła. Metoda animacji poklatkowej stwarza doskonałą okazję do przeprowadzenia zajęć opartych na pracy zespołowej. Żeby uzyskać zamierzony efekt, czyli stworzyć film, trzeba umiejętnie podzielić zadania dostosowując je do predyspozycji uczestników zajęć. Tak więc uzdolnieni plastycznie wykonują plany i elementy plastyczne służące do animacji, tzw. „komputerowcy” zajmują się kwestiami związanymi z pracą w określonym programie i montażem. Dochodzą jeszcze dodatkowe zadania: narracja (u nas realizowana w kilku wersjach językowych), udźwiękowienie, oświetlenie, promocja, organizacja premiery. Każdy znajduje dla siebie zadanie do wykonania. Efektem ośmioletniej pracy Zespołu „Akcja Animacja”, jest stworzenie wielu filmów animowanych, wiele nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych (trzykrotnie Grecja, dwukrotnie Gruzja, dwukrotnie Chorwacja, Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Estonia).

BABCIA ZUPĘ GOTOWAŁA

Szkoła Podstawowa im. R. Wyrzykowskiego w Bełdowie
Opiekun grupy pan Roman Dębski tak opowiada o swoich działaniach: „Filmy wysłane do konkursu wybrałem z ostatniego okresu regulaminowego konkursu. Prace te powstawały w ramach świetlicy środowiskowej. Udało się część dzieci oczekujących na autobusy szkolne zebrać w tzw. grupę filmową. Uczą się fotografować, filmować, a także realizować filmy animowane – co najbardziej lubią. Patronem naszej szkoły jest Ryszard Wyrzykowski – filmowiec i podróżnik związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych. Towarzyszył Włodzimierzowi Puchalskiemu w jego ostatniej wyprawie na Antarktydę. Dla wielu bardziej jest znany z programu telewizyjnego jako Pan Rysio. Taki patron zobowiązuje, dlatego film i fotografia towarzyszą dzieciom na co dzień. Biorą udział w konkursach fotograficznych i filmowych, na przykład w konkursie młodzieżowym przy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Wł. Puchalskiego, ale także innych. Animację polubiły przede wszystkim najmłodsi z klas 1-5. Przez pandemię mamy dużą lukę w tej filmowej edukacji i mam nadzieję, że po wakacjach wróci wszystko do normy.”

BABCIA ZUPĘ GOTOWAŁA.png
DOOKOŁA ŚWIATA.png

DOOKOŁA ŚWIATA

Pracownia Animacji przy Szkole Podstawowej w Czerlejnie
Nasz film to krótka animacja filmowa wykonana techniką plastelinową. Powstał w ramach działalności Pracowni Animacji, prowadzonej przez Katarzynę Markiewicz, przy Szkole Podstawowej w Czerlejnie. W tworzeniu obrazu brała udział spora grupa uczestników półkolonii letnich organizowanych przy współpracy Szkoły oraz Fundacji Jeden Uniwersytet w Poznaniu.

ZAGADKA TRZECIA CZYLI WSTYD

Klub Kultury Przegorzały w Krakowie

Pracownia Filmowa dla Dzieci i Młodzieży prowadzona jest od ponad sześciu lat przez Katarzynę Agopsowicz w Klubie Kultury Przegorzały w Krakowie (filia Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki). Nasi adepci sztuki filmowej są laureatami festiwali filmów tworzonych przez dzieci OKO KALEJDOSKOPU w Poznaniu, TAK TO WIDZĘ w Krakowie i HALO ECHO we Wrocławiu. Poza tworzeniem autorskich filmów, bierzemy czynny udział w wydarzeniach filmowych m.in. Film Spring Open i Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie. Od kilku lat gościmy u siebie Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA. W tym roku uczestnicy naszych zajęć zasiedli również w gronie jury tego Festiwalu.

ZAGADKA TRZECIA CZYLI.png
idzie grześ.png

IDZIE GRZEŚ PRZEZ WIEŚ

Szkoła Podstawowa im. R. Wyrzykowskiego w Bełdowie
Opiekun grupy pan Roman Dębski tak opowiada o swoich działaniach: „Filmy wysłane do konkursu wybrałem z ostatniego okresu regulaminowego konkursu. Prace te powstawały w ramach świetlicy środowiskowej. Udało się część dzieci oczekujących na autobusy szkolne zebrać w tzw. grupę filmową. Uczą się fotografować, filmować a także realizować filmy animowane co najbardziej lubią. Patronem naszej szkoły jest Ryszard Wyrzykowski – filmowiec i podróżnik związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych. Towarzyszył Włodzimierzowi Puchalskiemu w jego ostatniej wyprawie na Antarktydę. Dla wielu bardziej jest znany z programu telewizyjnego jako Pan Rysio. Taki patron zobowiązuje, dlatego film i fotografia towarzyszą dzieciakom na co dzień. Biorą udział w konkursach fotograficznych i filmowych, na przykład w konkursie młodzieżowym przy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Wł. Puchalskiego, ale także innych. Animacje polubiły przede wszystkim najmłodsi z klas 1-5. Przez pandemię mamy dużą lukę w tej filmowej edukacji i mam nadzieję, że po wakacjach wróci wszystko do normy.”

PAN MALUŚKIEWICZ I WIELORYB

Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima w Krakowie
Fundacja powstała w październiku 2016 roku, jednakże jej założyciele: Bogusław Zmudziński i Katarzyna Surmacz przez wiele lat prowadzili swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Rotunda. Realizowany w Fundacji program dotyczy filmu animowanego i artystycznego, obejmuje zarówno organizację wydarzeń filmowych jak i edukacyjnych m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, Kraków Summer Animation Days, Polish School of Animation, E jak Etiuda i Edukacja, A jak Anima i Animacja – w sieci oraz warsztatów animacji dla dzieci (Ożywiamy książki!, Gotowanie na ekranie, Wrzuć pandemię do filmu, Animacja – rozwiń skrzydła) i dorosłych (ANIMA_LS).

PAN MALUŚKIEWICZ.png
JAK POWSTAJE FILM.png

JAK POWSTAJE FILM?

TRAMPOLINA DO KINA - FESTIWALOWA

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie

Od samego początku naszej działalności jesteśmy bardzo aktywni na festiwalach filmowych dedykowanym dzieciom, ale nie tylko. TRAMPOLINA DO KINA jest zawsze obecna na Festiwalu Kino w Trampkach, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci, na Warszawskim Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida. Do tej pory przeprowadziliśmy dla naszych partnerów 16 warsztatów, w których udział wzięło ponad 200 dzieci i młodzieży. CKF było głównym partnerem festiwalu Kino W Trampkach w 2019 roku i objęło patronatem Konkurs Filmów Dziecięcych. W ramach organizacji warsztatów podczas festiwali powstał nasz film.

DAWINCI

Mikołaj Smoter

Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie
Mam 11 lat, od trzech lat uczestniczę w zajęciach w Pracowni Plastyki, Rękodzieła, Fotografii i Filmu Animowanego w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, gdzie pod opieką Pana Pawła Legutki uczę się i poznaję tajniki powstawania filmów animowanych. Uwielbiam klocki Lego, komiksy. Jestem wielkim fanem „Gwiezdnych Wojen”, od 5 roku życia trenuję karate w Krakowskim Klubie Karate Tradycyjnego. Jest uczniem 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie.
Zajęcia w Pracowni Animacji w Centrum Młodzieży prowadzi od wielu lat pan Paweł Legutko, który tak opowiada o swojej pracy: „Na III piętrze, póki co bez windy, na słynnej z domu i ogrodu Mehoffera ulicy Krupniczej w Krakowie, od wielu lat tworzymy filmy animowane. Same zajęcia, jak to w Krakowie bywa, mają już niemałą historię i sięgają pierwszej połowy lat 90-tych XX wieku – czasów kaset VHS, wielkich kamer wideo, monitorów bardziej przypominających małe lodówki niż lekkie, przenośne laptopy czy tablety, na których pracujemy dzisiaj. Przychodzą do nas (najczęściej raz na tydzień, na 3 lub 4 godziny lekcyjne) dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych (choć czasem zdarzy się i rezolutny przedszkolak), dawni gimnazjaliści, a czasem zawita i licealista, czy nawet student. Pracujemy nad zwariowanymi, oryginalnymi pomysłami, tworzymy scenopisy, bo pomysł na film bywa nawet ważniejszy niż realizacja. Dużo rysujemy, czasem malujemy, wycinamy, łączymy, rwiemy, przecinamy i robimy naprawdę dużo zdjęć w naszych boksach animacyjnych i przy pomocy tabletów. Choć nie wszyscy uczestnicy to wybitni kompozytorzy i instrumentaliści, to nagrywamy również własną muzykę. I pomimo że nie wszyscy urodziliśmy się aktorami radiowymi, to podkładamy głosy naszym bohaterom, czyniąc ich ludzkimi, a przecież to nie zawsze ludzie. Używamy komputerów, by wszystko połączyć i edytować, ale nie tworzymy animacji komputerowych. Powstają filmy z papieru, plasteliny, drutu i wielu innych materiałów, ale przede wszystkim z naszej dobrej, pełnej wyobraźni zabawy.”

DAWINCI.png
FLY (2).jpg

FLY

Toon Club, Mumbai (Indie) Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Film został zrealizowany na wyjątkowych międzynarodowych warsztatach animacji online „Wakacje z animacją”, w których uczestniczyły dzieci z Indii i z Polski. Dwie polsko-indyjskie grupy zrealizowały dwa filmy, jeden w technice rysunkowej, a drugi w technice mieszanej. Film „Fly” powstał na warsztatach prowadzonych przez Tehzeeb Khurana z Toon Club z Indii.

MEETING

Pracownia Animacji Filmowej w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Celem programu realizowanego w Pracowni jest zapoznanie uczestników z zagadnieniami dotyczącymi podstawowych technik animacji klasycznej oraz animacji komputerowej. Podczas zajęć dzieci i młodzież realizują praktyczne ćwiczenia animacyjne. Uczą się montażu, obróbki obrazu oraz udźwiękowienia. Tworzą swoje autorskie filmy, które są prezentowane na różnych festiwalach w Polsce.

MEETING.png

newsletter

Chcesz wiedzieć co u nas? Zapisz się do newslettera!

Do poruszania się po elementach z listy autouzupełnienia koszystaj ze sztrzałek w dół i w górę, wybór zatwierdź enterem

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) RODO (klauzula informacyjna). * Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 2002 nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).

partnerzy

LOGO_POZnan_PL_RGB_PNG.png
MKiDN_kolor_(3).jpg