OKO KALEJDOSKOPU - DAWNO, DAWNO TEMU – OPOWIEŚCI Z PRZESZŁOŚCI

27.04 (wtorek)
g.10.00
(mapa)

W opowieściach z dawnych lat drzemie dużo mądrości i wiedzy. Przekazują je nam przodkowie, nasi rodzice, dziadkowie. Ujęte w obrazy i słowa opowiadają często o świecie, którego już nie ma, który jest zachowany tylko w pamięci i brzmią niekiedy jak baśnie. Okruchy wspomnień zostają w starych kołowrotkach, pozytywkach, fotografiach. Czas mija, a Zegar Mistrz odmierza sumiennie dni i godziny.

DAWNO, DAWNO TEMU – OPOWIEŚCI Z PRZESZŁOŚCI (38.25’)

  • Sukienki Prababci Eugenii – Fundacja i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
  • Wspomnienie mamy Marysi o bajkach opowiadanych przez babcię – Fundacja i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
  • Zegar Mistrz – Tymon Dąbek, Fundacja Wielki Człowiek w Katowicach
  • Wspomnienie babci Anieli o ziołach i leśnych polanach – Fundacja i Ośrodek ”Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
  • Kołowrotek prababci Julii – Fundacja i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
  • Pozytywka – Zespół „Akcja Animacja”, Zespół Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinku
  • Better Samurai – Magdalena Stanek, Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie
  • Kuchnia dworska – dworskie potrawy i smaczne przyprawy – Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Enima w Krakowie
  • Śmiech – Mikołaj Smoter, Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie
  • Bitwa pod Racławicami – Szymon Burczyński, Książenice
  • Bracia Lumiere – Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie
  • Wanda Rutkiewicz – Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie
  • 75 lat… wspomnienia o odbudowie Warszawy – Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie
  • Opowieść mamy Igora o starym domu, dokumentach i fotografiach – Fundacja i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach

Poznajcie twórców filmów!

  • SUKIENKI PRABABCI EUGENII
  • WSPOMNIENIE BABCI ANIELI O ZIOŁACH I LEŚNYCH POLANACH
  • WSPOMNIENIE MAMY MARYSI O BAJKACH OPOWIADANYCH PRZEZ BABCIĘ
  • OPOWIEŚĆ MAMAY IGORA O STARYM DOMU, DOKUMENTACH I FOTOGRAFIACH
  • KOŁOWROTEK PRABABCI JULII

Fundacja i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach

Pracownia Animacji Filmowej Ośrodka i Fundacji „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach istnieje od 10 lat. Od początku istnienia tworzy „Kolekcję Filmową Opowieści Pogranicza”. Dziś to zbiór 76 filmów animowanych opowiadających o tradycjach sąsiedzkich, wielokulturowych i międzypokoleniowych Sejneńszczyzny a także o domach, rodzicach i dziadkach, ich dzieciństwie, świętach, uroczystościach, pamiątkach, wspomnieniach. Sejny to miasteczko niedaleko granicy polsko-litewskiej. Mieszkają w nim Polacy, Litwini i Rosjanie-staroobrzędowcy, a przed II wojną światową żyli tu również Żydzi, Cyganie/Romowie, Niemcy, Białorusini i Tatarzy. Historia XX wieku nie oszczędziła temu miejscu konfliktów, tragedii i sąsiedzkich wojen. Wielokulturowa wspólnota, będąca ongiś częścią bogatej i dynamicznej cywilizacji uległa rozbiciu. Działania edukacyjne i artystyczne wyzwalane w Pograniczu na nowo scalają ten świat z okruchów opowieści starców, legend, starych fotografii, modlitw, pieśni i pamięci współczesnych mieszkańców.

Film powstał w ramach „Kolekcji”, od początku do końca (wywiady, pisanie scenariusza, projekty plastyczne, lalki, scenografia, animacja, narracja, śpiew) realizowanej przez kilkudziesięcioosobową grupa dzieci i młodzieży z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych. Młodzi ludzie pracowali pod opieką wybitnych artystek i artystów: reżyserek – Darii Kopiec, Pauliny Majdy, Joanny Polak, Lizy Skvorcovej, artystek i artystów – Aleksandry Kotarskiej i Dominiki Turowicz, Leona Tarasewicza, Wiesława Szumińskiego, Marka Skorupskiego, muzyków – Raphaela Rogińskiego i członków Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, dźwiękowców – Marcina Lenarczyka, Patryka Masłowskiego. Filmy z „Kolekcji” wykorzystywane są przez nauczycieli w szkołach do opowiadania młodemu pokoleniu o historii małych pogranicznych miasteczek, otrzymały także bardzo wiele wyróżnień i nagród, a pokazywane były na całym świecie. Autorką i pomysłodawczynią „Kolekcji” jest Bożena Szroeder, która prowadzi ten projekt od początku.

SUKIENKI PRABABCI.png
ZEGAR MISTRZ.png

ZEGAR MISTRZ

Tymon Dąbek

Fundacja Wielki Człowiek w Katowicach

Mieszkam na Śląsku. Mam 13 lat, interesuję się programowaniem, muzyką, grami wideo. Chodzę do szkoły muzycznej, gdzie uczę się grać na klarnecie. Uczestniczę w zajęciach Future Artists w Katowicach oraz w zajęciach teatralnych w Pałacu Młodzieży. Ostatnio zacząłem programować w języku Python. Wziąłem udział w zajęciach z animacji poklatkowej, ponieważ chciałem spróbować i nauczyć się czegoś nowego. W moim filmie pokazałem zegar, który wspomina stare czasy, gdy służył magnatowi oraz drukarzowi. Chciałem opowiedzieć o przemijaniu czasu oraz o tym jaką wartość stanowią wspomnienia. Mój film powstał na warsztatach zorganizowanych przez Fundację Wielki Człowiek.

„See the Sound” to autorskie warsztaty z zakresu nowych mediów realizowane przez Fundację Wielki Człowiek. Projekt jest autorskim przedsięwzięciem Marka Straszaka z Uniwersytetu Artystycznego w Berlinie oraz Wojtka Kukuczki z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pomysł zrodził się z czystej chęci działania i wymiany doświadczeń, twórczych aktów i kreatywnych myśli w dziedzinie multimediów – sztuki nowej i coraz bardziej popularnej oraz pożądanej. Współcześnie narzędziem młodego artysty przestaje być pędzel i ołówek, a staje się tablet, kamera, strona www. Jak zawsze jednak za tym gąszczem technicznych rozwiązań stoi człowiek i jego potrzeba wypowiedzi. Fundacja Wielki Człowiek to organizacja prowadząca szeroko pojętą działalność kulturalną, skupiającą się w obrębie sztuki, edukacji, sportu i kultury górskiej.

POZYTYWKA

Zespół „Akcja Animacja”

Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

Zespół „Akcja Animacja” istnieje w naszej szkole od 2012 roku. Należą do niego uczniowie z różnych klas ze szkoły podstawowej i liceum. Zespół liczy ponad dwadzieścia osób. Praca zorganizowana jest w formie warsztatowej. Tworzymy animacje w różnorodnych technikach: rysunkowe, przestrzenne na bazie samodzielnie przygotowywanych makiet, bądź udostępnionych z samodzielnie tworzonymi lalkami lub figurkami wydrukowanymi w drukarkach 3D, wycinankowe, plastelinowe, piksilacje, z materiałów sypkich, a także eksperymentalne, na przykład ze szkła. Metoda animacji poklatkowej stwarza doskonałą okazję do przeprowadzenia zajęć opartych na pracy zespołowej. Żeby uzyskać zamierzony efekt, czyli stworzyć film, trzeba umiejętnie podzielić zadania dostosowując je do predyspozycji uczestników zajęć. Tak więc uzdolnieni plastycznie wykonują plany i elementy plastyczne służące do animacji, tzw. „komputerowcy” zajmują się kwestiami związanymi z pracą w określonym programie i montażem. Dochodzą jeszcze dodatkowe zadania: narracja (u nas realizowana w kilku wersjach językowych), udźwiękowienie, oświetlenie, promocja, organizacja premiery. Każdy znajduje dla siebie zadanie do wykonania. Efektem ośmioletniej pracy Zespołu „Akcja Animacja”, jest stworzenie wielu filmów animowanych, wiele nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych (trzykrotnie Grecja, dwukrotnie Gruzja, dwukrotnie Chorwacja, Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Estonia).

POZYTYWKA.png
BETTER SAMURAI.png

BETTER SAMURAI - Magdalena Stanek

ŚMIECH - Mikołaj Smoter

Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie

Zajęcia w Pracowni Animacji w Centrum Młodzieży prowadzi od wielu lat pan Paweł Legutko, który tak opowiada o swojej pracy:

„Na III piętrze, póki co bez windy, na słynnej z domu i ogrodu Mehoffera ulicy Krupniczej w Krakowie, od wielu lat tworzymy filmy animowane. Same zajęcia, jak to w Krakowie bywa, mają już niemałą historię i sięgają pierwszej połowy lat 90-tych XX wieku – czasów kaset VHS, wielkich kamer wideo, monitorów bardziej przypominających małe lodówki niż lekkie, przenośne laptopy czy tablety, na których pracujemy dzisiaj. Przychodzą do nas (najczęściej raz na tydzień, na 3 lub 4 godziny lekcyjne) dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych (choć czasem zdarzy się i rezolutny przedszkolak), dawni gimnazjaliści, a czasem zawita i licealista, czy nawet student. Pracujemy nad zwariowanymi, oryginalnymi pomysłami, tworzymy scenopisy, bo pomysł na film bywa nawet ważniejszy niż realizacja. Dużo rysujemy, czasem malujemy, wycinamy, łączymy, rwiemy, przecinamy i robimy naprawdę dużo zdjęć w naszych boksach animacyjnych i przy pomocy tabletów. Choć nie wszyscy uczestnicy to wybitni kompozytorzy i instrumentaliści, to nagrywamy również własną muzykę. I pomimo że nie wszyscy urodziliśmy się aktorami radiowymi, to podkładamy głosy naszym bohaterom, czyniąc ich ludzkimi, a przecież to nie zawsze ludzie. Używamy komputerów, by wszystko połączyć i edytować, ale nie tworzymy animacji komputerowych. Powstają filmy z papieru, plasteliny, drutu i wielu innych materiałów, ale przede wszystkim z naszej dobrej, pełnej wyobraźni zabawy.”

KUCHNIA DWORSKA - DWORSKIE POTRAWY I SMACZNE PRZYPRAWY

Fundacja Promocji Kultury Artystycznej, Filmowej i Audiowizualnej Etiuda&Anima w Krakowie

Autorami filmu są dzieci z Krakowa i okolic. Animacja powstała pod opieką artystyczną Moniki Kuczynieckiej.

Fundacja powstała w październiku 2016 roku, jednakże jej założyciele: Bogusław Zmudziński i Katarzyna Surmacz przez wiele lat prowadzili swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Rotunda. Realizowany w Fundacji program dotyczy filmu animowanego i artystycznego, obejmuje zarówno organizację wydarzeń filmowych jak i edukacyjnych m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, Kraków Summer Animation Days, Polish School of Animation, E jak Etiuda i Edukacja, A jak Anima i Animacja – w sieci oraz warsztatów animacji dla dzieci (Ożywiamy książki!, Gotowanie na ekranie, Wrzuć pandemię do filmu, Animacja – rozwiń skrzydła) i dorosłych (ANIMA_LS).

KUCHNIA DWORSKA.png
BITWA POD RAC.png

BITWA POD RACŁAWICAMI

Szymon Burczyński

Mam 12 lat. Lubię klocki Lego i gry komputerowe. Klocki Lego to moja pasja. Moje ulubione gry komputerowe to minecraft i fortnite. Pomysł na film poklatkowy o bitwie pod Racławicami pojawił się w 4 klasie, po jednej z lekcji historii. Od razu mi się to spodobało, zacząłem robić więcej filmów. Zdecydowałem się jednak pokazać mój pierwszy film.

BRACIA LUMIERE

TRAMPOLINA DO KINA - FESTIWALOWA

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie

Od samego początku naszej działalności jesteśmy bardzo aktywni na festiwalach filmowych dedykowanym dzieciom, ale nie tylko. TRAMPOLINA DO KINA jest zawsze obecna na Festiwalu Kino w Trampkach, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci, na Warszawskim Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida. Do tej pory przeprowadziliśmy dla naszych partnerów 16 warsztatów, w których udział wzięło ponad 200 dzieci i młodzieży. CKF było głównym partnerem festiwalu Kino W Trampkach w 2019 roku i objęło patronatem Konkurs Filmów Dziecięcych. W ramach organizacji warsztatów podczas festiwali powstał nasz film.

BRACIA lUMIERE.png
WANDA RUT.png

WANDA RUTKIEWICZ

TRAMPOLINA DO KINA - „NA ŻĄDANIE”

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie

TRAMPOLINA DO KINA - „NA ŻĄDANIE” to objazdowa pracownia edukacyjna Centrum Kultury Filmowej. Oferta pracowni skierowana jest do szkół podstawowych, ośrodków wychowawczych i terapeutycznych oraz instytucji działających lokalnie w dzielnicach Warszawy. Organizujemy warsztaty i projekcje filmowe realizowane w siedzibie zapraszającego. Uczniom szkół podstawowych proponujemy udział w zajęciach tematycznych wyjaśniających, na czym polega praca filmowca. Warsztaty dopasowane są do potrzeb programowych zapraszającego: mogą dotyczyć patrona szkoły, ważnego wydarzenia lub osoby, lektury, a także istotnych dla dzieci tematów, np. ekologii. Nasze zajęcia wspomagają realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauczania przedmiotów artystycznych, języka polskiego i historii. Ważnym elementem naszej oferty edukacyjnej jest jej aspekt psychospołeczny: praca nad filmem uczy komunikacji i współdziałania w zespole, sztuki kompromisu oraz planowania. Warsztaty trwają dwie godziny lekcyjne (90 minut) i są prowadzone przez twórcę z branży filmowej. W ramach działalności TRAMPOLINY powstał film o Wandzie Rutkiewicz.

75 LAT... WSPOMNIENIE O ODBUDOWIE WARSZAWY

TRAMPOLINA DO KINA - WARSZTATY MIĘDZYPOKOLENIOWE

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, w partnerstwie z Muzeum Warszawy, zorganizowało cykl trzech międzypokoleniowych warsztatów w ramach programu „BudujeMy!” miasta stołecznego Warszawy, upamiętniającego 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy stolicy. Warsztaty poświęcone odbudowie warszawskiej Starówki i dawnej Warszawie w rodzinnych wspomnieniach rozpoczęły się 5 września 2020 roku. Na cykl złożyły się 3 dwugodzinne spotkania, które odbyły się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Finałem warsztatów miała być projekcja w dniu 10 października 2020 filmu animowanego o zburzonej, odbudowanej i dzisiejszej warszawskiej Starówce, ale ze względu na obostrzenie związane z pandemią COVID-19 nie mogła się odbyć w zaplanowanym terminie. Prace realizowane były w oparciu o prywatne archiwa uczestników warsztatów, wydruki zdjęć, reprodukcje map oraz archiwa Muzeum Warszawy. Projekt inspirowany był fabularyzowanym dokumentem Andrzeja Munka z 1958 roku pt. „Spacerek staromiejski”. Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy dziadków i babcie z wnukami. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i rekomendowane zasady bezpieczeństwa w przedsięwzięciu mogła wziąć udział ograniczona liczba uczestników. Zaprosiliśmy uczestników do obejrzenia filmu Andrzeja Munka „Spacerek Staromiejski”. Warsztaty animacji poprowadziła Magdalena Bryll – stała współpracowniczka CKF. O artystycznym potencjale dokumentów archiwalnych i możliwościach ich wykorzystywania opowiedziała uczestnikom Ania Ćwięka – od 2017 związana z FINA, współpracująca z instytucjami kultury, muzeami i producentami filmowymi.

75 LAT.png

newsletter

Chcesz wiedzieć co u nas? Zapisz się do newslettera!

Do poruszania się po elementach z listy autouzupełnienia koszystaj ze sztrzałek w dół i w górę, wybór zatwierdź enterem

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) RODO (klauzula informacyjna). * Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 2002 nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).

partnerzy

LOGO_POZnan_PL_RGB_PNG.png
MKiDN_kolor_(3).jpg