WYDARZENIA ARCHIWALNE

Kolaż złożony z sześciu zdjęć przedstawiających wydarzenia organizowane przez Centrum Sztuki Dziecka. Znajdują się na nich dzieci biorące udział w wakacyjnych warsztatach plastycznych, dzieci trzymające w dłoniach kolorowe parasolki, kamera filmowa, fragment spektaklu teatru cieni oraz kolorowa grafika z wilkiem.

Poniżej prezentujemy projekty realizowane przez zespół Centrum Sztuki Dziecka we wcześniejszych latach:

Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta

Był to projekt warsztatów edukacyjno-artystycznych skierowanych do dzieci i młodzieży z Wielkopolski i sąsiednich województw, często o utrudnionym dostępie do kultury realizowany w latach 2001 - 2022. Każdego roku twórcy z Polski i Europy spotykali się z nimi w gościnnych plenerach Parku Cytadela w Poznaniu.

Przed każdą edycją Warsztatów młodzi animatorzy oraz absolwenci kierunków artystycznych i pedagogicznych pracowali nad innowacyjnymi scenariuszami twórczych spotkań, które poprzez nietypowe materiały artystyczne i narzędzia edukacyjne rozwijały wyobraźnię dzieci i młodzieży i oswajały je z niestandardowym obcowaniem ze sztuką.

Kieszeń Vincenta była też szansą dla młodych animatorów z całej Europy do nabycia cennego doświadczenia w prowadzeniu multidyscyplinarnych warsztatów i rozwoju dzięki ofercie branżowych spotkań. Twórcy dzielili się swoimi obserwacjami, doświadczeniami i nawiązywali międzynarodowe kontakty artystyczne, brali udział w dyskusjach, warsztatach i prezentacjach pogłębiających wiedzę i rozwijające kompetencje.

Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek

Biblioteka Wyobraźni

To projekt artystyczno-edukacyjny składający się z akcji twórczych z udziałem uczniów szkół podstawowych, animatorami oraz wystawy obiektów artystycznych wykonanych przez artystów prowadzących akcje twórcze. Był on realizowany w latach 2016 - 2019.

Tematem projektu Biblioteka Wyobraźni była książka artystyczna – unikatowy obiekt, w którym dominują obraz i forma, często znacznie odbiegające od formy tradycyjnej książki. Obiekty książkowe powstające podczas spotkań animowanych przez artystów z różnymi grupami dzieci miały wzbudzić refleksję nad relacją między słowem, a obrazem, która zainspiruje twórcze propozycje uczestników spotkań w zakresie formy ich książki. Spotkania twórcze i wystawa miały skupić uwagę na tej formie wypowiedzi artystycznej ukazując poszukiwania, doświadczenie oraz popularyzowanie nowych koncepcji artystycznych.

Projekt adresowany był do szerokiego grona odbiorców, od dzieci ze starszych klas szkół podstawowych do dorosłych ( nauczycieli i animatorów sztuki). Poprzez uczestnictwo różnych grup wiekowych, projekt miał silny wymiar artystyczno-edukacyjny. Nastawiony był na poznanie wyjątkowej formy sztuki, którą można adaptować i przenosić do działań artystycznych na terenie szkół, bibliotek. Książka artystyczna pozwalała na dłuższa ekspozycję na terenie szkoły, pozwalała zastosować bardzo różne materiały dostępne dla dziecka.

Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek

Letnie Pogotowie Sztuki

Ten interdyscyplinarny projekt artystyczny realizował swoje cele poprzez akcje twórcze skierowane do dzieci i młodzieży z różnych środowisk, a spędzających wakacje letnie w mieście. Była to forma aktywnego, świadomie twórczego spędzania wolnego czasu, która wychodziła naprzeciw potrzebom rodzin i organizatorów półkolonii, kolonii letnich. Zaproszeni artyści prowadzili akcje twórcze wspomagające nie tylko rozwój artystyczny uczestników, ale także zachęcające do wspólnego działania w grupie i integracji międzypokoleniowej.

Akcje twórcze odbywały się w latach 2000 - 2021, tradycyjnie w lipcu: na Cytadeli i w parku Starego Browaru.

Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek

Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha

To multidyscyplinarny, artystyczny projekt skierowany do dzieci od zera do pięciu lat oraz ich opiekunów.
Co roku, na początku lipca, spotykaliśmy się, by wspólnie bawić się, świętować, a przede wszystkim doświadczać sztuki - wszystkimi zmysłami!
Festiwal organizowany był przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha, w ścisłej współpracy z Art Fraction Foundation.

Dyrektorka artystyczna: Barbara Małecka

Zimowe Pogotowie Sztuki

Były to akcje twórcze dla dzieci i młodzieży prowadzone przez zaproszonych artystów w czasie ferii zimowych. Podczas spotkań twórczych uczestnicy poszukują i eksperymentują w różnych obszarach artystycznych, głównie grafiki i malarstwa w małych formatach. Dzieci i młodzież wspólnie z zaproszonymi artystami tworzą książki artystyczne, asamblaże, a nawet krótkie filmy w technice animacji poklatkowej. Akcje twórcze odbywają się na w poznańskich osiedlowych domach kultury, ośrodkach terapeutycznych, w miejscach organizowanych półkoloniach. Po zakończeniu działań uczestnicy z artystami przygotują prezentację powstałych prac.

Akcje twórcze odbywały się w latach 2003 - 2019.
Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek

Wielka Przygoda z Filmem

To całoroczny cykl spotkań warsztatowych z zakresu realizacji filmu dla młodzieży z różnych środowisk całej Polski.

Podstawowym celem, a zarazem zadaniem uczestników warsztatów była samodzielna realizacja, według własnego pomysłu, krótkiej, kilku- kilkunastominutowej etiudy fabularnej lub dokumentalnej. Zajęcia stanowiły jednocześnie praktyczną formę poszerzenia i uzupełnienia szkolnej edukacji filmowej. Założeniem warsztatów było aktywne uczestnictwo uczniów we wszystkich etapach powstawania filmu, od pomysłu do realizacji, od scenariusza poprzez plan filmowy do montażu. Z każdą grupą pracowali profesjonalni opiekunowie artystyczni - w minionych latach byli to m.in. Stanisław Jędryka, Michał Rosa, Janusz Piwowarski czy Katarzyna Krupska-Wysocka.

Projekt kończył się premierową projekcją kinową podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. W ciągu roku filmy były prezentowane na specjalnych pokazach, brały także udział w amatorskich konkursach i festiwalach filmowych w kraju i poza granicami.

Od 2015 roku projekt objęty był patronatem i wsparciem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Kurator projektu: Marian Suchanecki

newsletter

Chcesz wiedzieć co u nas? Zapisz się do newslettera!

Do poruszania się po elementach z listy autouzupełnienia koszystaj ze sztrzałek w dół i w górę, wybór zatwierdź enterem

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) RODO (klauzula informacyjna). * Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 2002 nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).

partnerzy

LOGO_POZnan_PL_RGB_PNG.png
MKiDN_kolor_(3).jpg