WYDARZENIA ARCHIWALNE
Poniżej prezentujemy projekty realizowane przez zespół Centrum Sztuki Dziecka we wcześniejszych latach:
Biblioteka Wyobraźni
To projekt artystyczno-edukacyjny składający się z akcji twórczych z udziałem uczniów szkół podstawowych, animatorami oraz wystawy obiektów artystycznych wykonanych przez artystów prowadzących akcje twórcze. Był on realizowany w latach 2016 - 2019.
Tematem projektu Biblioteka Wyobraźni była książka artystyczna – unikatowy obiekt, w którym dominują obraz i forma, często znacznie odbiegające od formy tradycyjnej książki. Obiekty książkowe powstające podczas spotkań animowanych przez artystów z różnymi grupami dzieci miały wzbudzić refleksję nad relacją między słowem, a obrazem, która zainspiruje twórcze propozycje uczestników spotkań w zakresie formy ich książki. Spotkania twórcze i wystawa miały skupić uwagę na tej formie wypowiedzi artystycznej ukazując poszukiwania, doświadczenie oraz popularyzowanie nowych koncepcji artystycznych.
Projekt adresowany był do szerokiego grona odbiorców, od dzieci ze starszych klas szkół podstawowych do dorosłych ( nauczycieli i animatorów sztuki). Poprzez uczestnictwo różnych grup wiekowych, projekt miał silny wymiar artystyczno-edukacyjny. Nastawiony był na poznanie wyjątkowej formy sztuki, którą można adaptować i przenosić do działań artystycznych na terenie szkół, bibliotek. Książka artystyczna pozwalała na dłuższa ekspozycję na terenie szkoły, pozwalała zastosować bardzo różne materiały dostępne dla dziecka.
Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Edu-akcje
Edu-akcje to projekt, który narodził się w 2019 roku z potrzeby rozwijania działań edukacyjnych wokół propozycji repertuarowych Centrum Sztuki Dziecka. W programie znalazły się publikacje, warsztaty oraz działania artystyczne rozwijające i poszerzające perspektywę odbiorczą.
Od 2021 roku przygotowywane były materiały edukacyjne, tworzone przez doświadczone nauczycielki, pedagożki teatru, metodyczki oraz pracowniczki Centrum Sztuki Dziecka. Dodatkowym obszarem edukacyjnym są działania ewaluacyjne, m.in. przygotowany w 2022 roku raport „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?” - POBIERZ RAPORT
Wśród materiałów edukacyjnych znajdują się m.in. scenariusze do dramatów. Ich celem jest zaproszenie do poszerzania doświadczeń związanych z prezentowanym utworem oraz do praktykowania lektury dramatu jako tekstu literackiego.
Wszystkie materiały są dostępne na naszej stronie przy opisach konkretnych spektakli.
Edu-akcje składały się z dwóch elementów:
Edu-pakiety
Edu-pakiety są materiałami edukacyjnymi, w których znajdują się scenariusze zajęć oraz przewodniki po spektaklach. Niektóre opisy zawierają dodatkowe materiały, które powstały przy okazji rozwijania i poszerzania projektu.
Większość spektakli, do których zostały przygotowane materiały edukacyjne, zostało zrealizowanych na podstawie tekstów dramatycznych opublikowanych w wydawnictwie „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”. Dzięki temu z materiałów można korzystać nie tylko w odniesieniu do spektakli, ale także podczas pracy z tekstem.
Zachęcamy do czerpania inspiracji z materiałów, przygotowując własne działania edukacyjne bądź scenariusze zajęć.
Dodatkowe wskazówki, z których tekstów korzystać w pracy z dziećmi oraz młodzieżą, znajdują się w edu-przewodniku „Nie tylko na scenę. Teksty dramatyczne w pracy z dziećmi i młodzieżą”.
W ramach Edu-pakietów oferujemy materiały do następujących spektakli i dramatów:
- Chodź na słówko (wiek 7+) / opublikowany w 35. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Chodź na słówko 2 (wiek 8+) / opublikowany w 39. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Chodź na słówko 3 (wiek 9+) / opublikowany w 47. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Gwiezdnik (wiek 8+) / opublikowany w 42. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Jagoda i niedźwiedzie (wiek 9+) / opublikowany w 34. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Jeremi się ogarnia. LoL (wiek 11+) / opublikowany w 40. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Karmelek (wiek 4+) / opublikowany w 42. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Morfeusz Sen (wiek 5+)
- NIEbo i dłoNIE (wiek 4+) / opublikowany w 46. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Nina i Paul (wiek 10+) / opublikowany w 38. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Olbrzymek (wiek 11+) / opublikowany w 38. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Stopklatka (wiek 14+) / opublikowany w 32. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
- Sztuka bez babci (wiek 7+) / opublikowany w 40. numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”
Scenariusze zajęć do dramatów:
- Drapando, czyli Atak Zamszałego Starucha (47. numer „Nowych Sztuk”)
- Łapacz snów (Biblioteka miesięcznika „Dialog”)
- Mary, Łowczyni Skamielin (47. numer „Nowych Sztuk”)
- Miasto (47. numer „Nowych Sztuk”)
- Pani za Malutka (47. numer „Nowych Sztuk”)
- Pasja wg świetnego Lucjana (47. numer „Nowych Sztuk”)
- Ptasilot (50. numer „Nowych Sztuk”)
- Stalowy wilk (Biblioteka miesięcznika „Dialog”)
- Zmęczona historia, czyli milion przygód… (47. numer „Nowych Sztuk”)
Warsztaty
Warsztaty pedagogiczno-teatralne były formą wprowadzenia do spektaklu, wspierającą świadomy odbiór. Łączyły się z zagadnieniami poruszanymi w przedstawieniu, odwołując się przy tym do codziennych zdarzeń uczestników, do energii, doświadczeń i potencjału grupy.
Możliwe były również spotkania po spektaklach w formie otwartych rozmów z elementami działań praktycznych, zapraszające widownię do refleksji nad tematami poruszanymi w przedstawieniu.
Projekt opierał się na świadomej współpracy z odbiorcami i odbiorczyniami. Jego celem było rozwijanie kreatywności, poszerzanie doświadczeń i budowanie wspólnej przestrzeni między publicznością a teatrem.
Kuratorka projektu: Sandra Lewandowska
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Letnie Pogotowie Sztuki
Ten interdyscyplinarny projekt artystyczny realizował swoje cele poprzez akcje twórcze skierowane do dzieci i młodzieży z różnych środowisk, a spędzających wakacje letnie w mieście. Była to forma aktywnego, świadomie twórczego spędzania wolnego czasu, która wychodziła naprzeciw potrzebom rodzin i organizatorów półkolonii, kolonii letnich. Zaproszeni artyści prowadzili akcje twórcze wspomagające nie tylko rozwój artystyczny uczestników, ale także zachęcające do wspólnego działania w grupie i integracji międzypokoleniowej.
Akcje twórcze odbywały się w latach 2000 - 2021, tradycyjnie w lipcu: na Cytadeli i w parku Starego Browaru.
Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha
To multidyscyplinarny, artystyczny projekt skierowany do dzieci od zera do pięciu lat oraz ich opiekunów.
Co roku, na początku lipca, spotykaliśmy się, by wspólnie bawić się, świętować, a przede wszystkim doświadczać sztuki - wszystkimi zmysłami!
Festiwal organizowany był przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha, w ścisłej współpracy z Art Fraction Foundation.
Dyrektorka artystyczna: Barbara Małecka
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Międzynarodowe Warsztaty Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta
Był to projekt warsztatów edukacyjno-artystycznych skierowanych do dzieci i młodzieży z Wielkopolski i sąsiednich województw, często o utrudnionym dostępie do kultury realizowany w latach 2001 - 2022. Każdego roku twórcy z Polski i Europy spotykali się z nimi w gościnnych plenerach Parku Cytadela w Poznaniu.
Przed każdą edycją Warsztatów młodzi animatorzy oraz absolwenci kierunków artystycznych i pedagogicznych pracowali nad innowacyjnymi scenariuszami twórczych spotkań, które poprzez nietypowe materiały artystyczne i narzędzia edukacyjne rozwijały wyobraźnię dzieci i młodzieży i oswajały je z niestandardowym obcowaniem ze sztuką.
Kieszeń Vincenta była też szansą dla młodych animatorów z całej Europy do nabycia cennego doświadczenia w prowadzeniu multidyscyplinarnych warsztatów i rozwoju dzięki ofercie branżowych spotkań. Twórcy dzielili się swoimi obserwacjami, doświadczeniami i nawiązywali międzynarodowe kontakty artystyczne, brali udział w dyskusjach, warsztatach i prezentacjach pogłębiających wiedzę i rozwijające kompetencje.
Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wędrujące Ale Kino!
Wędrujące Ale Kino! to festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży pragnących dobrego kina i mających do niego prawo. Ze względu na miejsce zamieszkania wykluczonych z udziału w wielkich imprezach i nie mogących zobaczyć pokazywanych tam filmów, nieobecnych w repertuarze kin, telewizji i internecie.
Wędrujące Ale Kino! było „walizkową” wersją poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Znajdowały się tu najciekawsze filmy z jego repertuaru, rywalizujące o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności. Podczas kilkudniowych pobytów w każdej z odwiedzanych miejscowości organizowane były spotkania z twórcami filmów, warsztaty animacji, konkursy i plebiscyty oraz oferta dla nauczycieli i nauczycielek sięgających po sztukę filmową w swoich programach nauczania. Filmy wybrane przez widownię Wędrującego Ale Kino! honorowane były nagrodą Wędrujących Koziołeczków na Gali Zamknięcia poznańskiego festiwalu.
Strona projektu: wedrujace-alekino.com
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wielka Przygoda z Filmem
To całoroczny cykl spotkań warsztatowych z zakresu realizacji filmu dla młodzieży z różnych środowisk całej Polski.
Podstawowym celem, a zarazem zadaniem uczestników warsztatów była samodzielna realizacja, według własnego pomysłu, krótkiej, kilku- kilkunastominutowej etiudy fabularnej lub dokumentalnej. Zajęcia stanowiły jednocześnie praktyczną formę poszerzenia i uzupełnienia szkolnej edukacji filmowej. Założeniem warsztatów było aktywne uczestnictwo uczniów we wszystkich etapach powstawania filmu, od pomysłu do realizacji, od scenariusza poprzez plan filmowy do montażu. Z każdą grupą pracowali profesjonalni opiekunowie artystyczni - w minionych latach byli to m.in. Stanisław Jędryka, Michał Rosa, Janusz Piwowarski czy Katarzyna Krupska-Wysocka.
Projekt kończył się premierową projekcją kinową podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. W ciągu roku filmy były prezentowane na specjalnych pokazach, brały także udział w amatorskich konkursach i festiwalach filmowych w kraju i poza granicami.
Od 2015 roku projekt objęty był patronatem i wsparciem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Kurator projektu: Marian Suchanecki
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zimowe Pogotowie Sztuki
Były to akcje twórcze dla dzieci i młodzieży prowadzone przez zaproszonych artystów w czasie ferii zimowych. Podczas spotkań twórczych uczestnicy poszukują i eksperymentują w różnych obszarach artystycznych, głównie grafiki i malarstwa w małych formatach. Dzieci i młodzież wspólnie z zaproszonymi artystami tworzą książki artystyczne, asamblaże, a nawet krótkie filmy w technice animacji poklatkowej. Akcje twórcze odbywają się na w poznańskich osiedlowych domach kultury, ośrodkach terapeutycznych, w miejscach organizowanych półkoloniach. Po zakończeniu działań uczestnicy z artystami przygotują prezentację powstałych prac.
Akcje twórcze odbywały się w latach 2003 - 2019.
Kurator projektu: Tadeusz Wieczorek