Warsztaty dramatopisarskie 2025 - rozpoczynamy nabór!

fot. Ula Jocz

25 i 26 kwietnia 2025 odbędą się w Poznaniu kolejne warsztaty dramatopisarskie.

To wydarzenie, podczas którego można doskonalić umiejętności pisarskie, zdobyć wiedzę pomocną w rozwoju pracy twórczej, a także podjąć próbę analizy własnych tekstów.

Do udziału zapraszamy osoby pełnoletnie, które piszą sztuki teatralne lub teksty dla młodych odbiorców (również przed debiutem) z przeznaczeniem do realizacji na scenie i które są zainteresowane rozwijaniem warsztatu pisarskiego w zakresie twórczości dla dzieci i młodzieży.

Zaplanowaliśmy dwa warsztaty:

🔵 25 kwietnia / piątek

„Sprawdzam! czyli o uwzględnianiu sytuacji młodego widza w pracy dramatopisarskiej”
Prowadzenie: Agata Kędzia

Czy zadawanie sobie pytań o to, kim jest docelowy odbiorca tekstu dramatycznego, pomaga czy przeszkadza w pisaniu dla dziecięcej lub młodzieżowej widowni? Jakie są różnice między pisaniem dla dzieci a pisaniem o dzieciach? Skąd wiemy, że piszemy dla współczesnych młodych ludzi, a nie do samych siebie z dzieciństwa? I wreszcie – jak na odbiór tekstów wpływa sytuacja, w której młoda widownia spotyka się z dramatami przeznaczonymi właśnie dla niej?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy po to, by przełożyć je na konkretne wskazówki w zakresie świadomego kreowania świata dramatu. W działaniach warsztatowych raz za razem powracać będzie wątek roli dziecięcego lub młodzieżowego odbiorcy w procesie pisania. Zderzymy ze sobą temat osobistych motywacji osób piszących, różnorodnych polityk widowni oraz kulturowych kontekstów dzieciństwa.

Warsztat będzie prowadzony metodami angażującymi, z wykorzystaniem wiedzy i dotychczasowych doświadczeń osób uczestniczących. Wiodącymi perspektywami będą dla nas pedagogika teatru i badania artystyczne. Skorzystamy z nich jako narzędzi do autorefleksji na temat pracy twórczej i możliwych kierunków jej rozwijania.

🔵 26 kwietnia / sobota

„Generalnie dramat. Warsztaty z podstaw tworzenia tekstu dramatycznego”
Prowadzenie: Daniel Stachuła

Kto i dlaczego lubi konflikty? Czy struktura tekstu dramatycznego może być ciekawsza niż jego treść? Jak opowiadać świat(y) za pomocą bohaterów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów z podstaw tworzenia tekstu dramatycznego. Podczas warsztatów:

  • przyjrzymy się rodzajom konfliktu w dramacie,
  • poznamy niektóre koncepcje struktury tekstu dramatycznego,
  • zdefiniujemy podstawowe pojęcia i techniki dramaturgiczne…
    …a wszystko to w ramach praktycznych ćwiczeń z pisania. Nie zabraknie teorii – tak w sam raz!

Pracować będziemy nie tylko w oparciu o zaproponowane przez prowadzącego przykłady, ale też na podstawie tekstów uczestników i uczestniczek. Dlatego prosimy osoby biorące udział w warsztacie o przesłanie próbki swojego tekstu (o objętości od 5 do 15 stron) w terminie do 16 kwietnia 2025 roku. Informacja, na jaki adres należy przesłać teksty, zostanie przekazania wraz z informacją o przyjęciu zgłoszenia.

Dokładny harmonogram znajdziecie na stronie nowesztuki.pl.

Informacje organizacyjne

Zapisy na wydarzenie przyjmowane są za pomocą formularza online (LINK DO FORMULARZA). Na zgłoszenia czekamy do 13 kwietnia 2025 roku. Liczba miejsc jest ograniczona.

Przesłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z przyjęciem na warsztaty. Po przesłaniu zgłoszenia osoba zainteresowana otrzyma w ciągu trzech dni roboczych informację o przyjęciu i niezbędne informacje organizacyjne (w tym termin płatności – dokonanie płatności to ostateczne potwierdzenie udziału) lub informację o braku wolnych miejsc.

Akredytacja

  • 50 zł – udział jednodniowy
  • 100 zł – udział dwudniowy

Każdy z wariantów zapewnia udział w wydarzeniach zaplanowanych w programie danego dnia, obiad, kawę, herbatę i poczęstunek w ramach przerw między zajęciami.

Informacji o warsztatach udzielają pracowniczki i pracownicy Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej:

mail: info@nowesztuki.pl
telefon: +48 61 64 64 475

-----

MKiDN logo podstawowe.png

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

newsletter

Chcesz wiedzieć co u nas? Zapisz się do newslettera!

Do poruszania się po elementach z listy autouzupełnienia koszystaj ze sztrzałek w dół i w górę, wybór zatwierdź enterem

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CSD na podany adres e-mail informacji dotyczących produktów i usług oferowanych przez Administratora. Więcej w polityce prywatności.*

partnerzy

LOGO_POZnan_PL_RGB_PNG.png
MKiDN_kolor_(3).jpg