OKO KALEJDOSKOPU // rezerwacje biletów na seanse i warsztaty od 17 maja

Kolorowa grafika, na której znajdują się geometryczne kształty. Na środku napis: Oko Kalejdoskopu. Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci.

IX Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci
OKO KALEJDOSKOPU
Poznań, 6-7 i 10 czerwca 2022

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprasza serdecznie uczniów szkół podstawowych do udziału w seansach i warsztatach, organizowanych podczas IX Przeglądu OKO KALEJDOSKOPU, które będą odbywały się w Kinie Pałacowym oraz salach Centrum Kultury ZAMEK. Zaprezentujemy filmy animowane, których twórcami są dzieci w różnym wieku – od najmłodszych aż po nastoletnie. To wyjątkowa okazja, aby przekonać się o czym i w jaki sposób opowiadają swoje historie młodzi artyści. Na seansach będzie można również zobaczyć całą gamę rozmaitych technik tworzenia animacji, takich jak animacja lakowa, rysunkowa, wycinankowa lub piksilacja. Projekcje filmowe są też dobrym impulsem i zachętą do podjęcia własnych prób artystycznych. Dlatego po seansach zapraszamy na warsztaty z twórcami z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także do zwiedzania Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu.

OKO KALEJDOSKOPU to unikalna panorama dziecięcej twórczości. W projekcie bierze udział dwadzieścia partnerskich instytucji z całego kraju, dla których ważna jest idea wspierania najmłodszych artystów i stworzenia szerokiej, ogólnokrajowej platformy prezentacji filmów animowanych, których autorami są dzieci i młodzież. Bardzo istotnym aspektem tego przedsięwzięcia jest również to, że ten niezwykle bogaty świat historii i obrazów mogą poznać widzowie, którzy są rówieśnikami autorów i zainspirować się do tworzenia swoich własnych.

Zapraszamy serdecznie na seanse i warsztaty!

PONIEDZIAŁEK, 6 czerwca 2022
godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty lub zwiedzanie TvSFA (90 min.)
godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty lub zwiedzanie TvSFA (90 min.)
Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

WTOREK, 7 czerwca 2022
godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty lub zwiedzanie TvSFA (90 min.)
godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty lub zwiedzanie TvSFA (90 min.)
Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

PIĄTEK, 10 czerwca 2022
godz. 12.00 – seans filmowy: pokaz filmów laureatów (60 min.) oraz zwiedzanie TvSFA (90 min.)
UWAGA! – w piątek w programie nie ma warsztatów – jest tylko zwiedzanie TvSFA

WAŻNE INFORMACJE:

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)
Bilety: 8 zł dla ucznia, 4 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, 1zł dla opiekuna.
Bilety można nabyć pół godziny przed seansami w kasie Centrum Kultury ZAMEK.

Prosimy o zgłoszenie rezerwacji miejsc OD 17 MAJA na adres:
lperz@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 505-962-026 (w godzinach 9.00-15.00)
wraz z informacją o wybranym terminie seansu i warsztacie, wieku i liczbie uczestników oraz kontaktem mailowym i telefonicznym do opiekuna.

PROGRAM WARSZTATÓW:

 • „MAGICZNE PUDEŁKO”
  warsztat animacji w technice piksilacji
  prowadzenie: Robert Kuźniewski – reżyser i animator, twórca filmów animowanych i teledysków, związany ze studiem Clay Traces z Berlina
  6 i 7 czerwca 2022

Piksilacja to animacja obiektów oraz ludzi w realnej przestrzeni. Uczestnicy warsztatów za sprawą magii animacji wyczarują z kolorowych pudełek wszystko co tylko kryje się w ich wyobraźni. Posłużą do tego kolorowe papiery i kartony, krepy i bibuły oraz sami uczestnicy, którzy staną się aktorami. Naszą scenografią będą korytarze i tajemne przejścia Zamku. Animowane obiekty będą zmieniały kształty i formy, przemieszczać się, transformować i teleportować. Barwne elementy ożyją i wraz z uczestnikami warsztatów odbędą podróż przez krainę fantazji filmu animowanego.

 • „TAJEMNICZY PTAK”
  warsztat scenograficzny
  prowadzenie: prof. Katarzyna Podgórska-Glonti – Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
  6 i 7 czerwca 2022

Ptaki, rozpoznawalne zazwyczaj jedynie po odgłosach i dźwiękach, będą tematem warsztatów scenograficznych. Uczestnicy podejmą się zaprojektowania oraz zbudowania scenografii z bohaterem/ką w roli głównej. Zapoznają się również z wymagającym okiem kamery i miniaturowym planem filmowym, poznając podstawy techniki operatorskiej w animacji poklatkowej. Profesor Katarzyna Podgórska-Glonti prowadzi Pracownię Scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się działaniami wizualnymi w różnorakich przestrzeniach. Prezentuje swoją twórczość w Polsce i zagranicą. Warsztaty poprowadzi z asystentką dr Martą Wyszyńską.

 • „ZASKAKUJĄCE WNĘTRZE”
  warsztat animacji w technikach mieszanych
  prowadzenie: Paulina Wyrt – artystka animatorka i ilustratorka, asystentka na Wydziale Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
  6 i 7 czerwca 2022

Uczestnicy warsztatów, zainspirowani skomplikowanym działaniem organizmu ludzkiego, wyruszą w niezwykłą podróż do wnętrza ciała. Być może któregoś z warsztatowiczów? Do stworzenia trójwymiarowych form posłużą różne nietypowe materiały plastyczne, kolorowy papier, tkaniny, kartony i zdjęcia. Uczestnicy warsztatów wykonają scenografię i na jej tle zanimują artystyczne światy. Barwne elementy dzięki animacji ożyją, a dzięki niezwykłej dziecięcej wyobraźni, wyślą widza w niemożliwą podróż. Przewodnikiem po tej podróży będzie artystka animatorka i znakomita ilustratorka Paulina Wyrt.

 • „STUDIO PEŁNE BAJEK”
  zwiedzanie Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu
  prowadzenie: Ewa Sobolewska – prezes zarządu Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych w Poznaniu
  6 i 7 oraz 10 czerwca 2022

Zwiedzanie Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych wspólnie z Panią Prezes Ewą Sobolewską to niesamowita przygoda. Można z bliska zobaczyć jak powstają najpiękniejsze polskie bajki dla dzieci, poznać animatorów, którzy klatka po klatce wyczarowują i ożywiają animowane obrazy. W Studio znajdują się też pamiątki związane z wyprodukowanymi w nim filmami – zrealizowano ich tam 300! Były to przede wszystkim produkcje dla dzieci i młodzieży prezentowane na festiwalach na całym świecie i nagradzane wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej znane cykle Studia to: Miniatury Filmowe do muzyki klasycznej, Baśnie i bajki polskie, 14 bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. W czasie zwiedzania Pani Ewa Sobolewska zaprasza również dzieci do wspólnego animowania w technice kolorowych soli, a na zakończenie na krótki pokaz filmowy.

newsletter

Chcesz wiedzieć co u nas? Zapisz się do newslettera!

Do poruszania się po elementach z listy autouzupełnienia koszystaj ze sztrzałek w dół i w górę, wybór zatwierdź enterem

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) RODO (klauzula informacyjna). * Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 2002 nr 144 poz. 1204 z późn. zm.).

partnerzy

LOGO_POZnan_PL_RGB_PNG.png
MKiDN_kolor_(3).jpg