ANIMATOR JUTRA // warsztaty z tworzenia filmów animowanych

Festiwal ANIMATOR co roku daje najmłodszym możliwość stworzenia swojego pierwszego animowanego dzieła. Filmy, które powstają na warsztatach często podróżują po całym świecie i zdobywają nagrody na Międzynarodowych Festiwalach. 

Tegoroczne warsztaty poprowadzą doświadczeni animatorzy z Polski/Ukrainy, Hiszpanii i Słowacji. Finał artystycznej przygody będzie można podziwiać na premierze w Kinie Muza.

ABRA KA DABRA! – warsztat w technikach mieszanych / warsztat integracyjny dla dzieci z Ukrainy i z Poznania prowadzony w języku ukraińskim i polskim

Dana Danylova (Ukraina / Polska)

Centrum Kultury ZAMEK, Sala Laboratorium 2 (parter)

Nie warto już czekać na sowę z listem z Hogwartu, bo w Zamku Cesarskim będą się działy ciekawsze rzeczy! Podczas warsztatu uczestnicy zamienią się w czarodziejów i wróżki i będą praktykowali stare, tajemnicze zaklęcia animacyjne. Opowiedzą, za pomocą animacji poklatkowej, o różnych magicznych przygodach w Zamku. Być może wyczarują eliksir, polatają trochę po sali, przejdą przez ścianę lub zamienią kogoś w psa. Spokojnie – żadne zwierzę nie ucierpi! Będzie też czas na to, by porozmawiać o magicznych rzeczach w naszym życiu codziennym, o momentach, które nas zadziwiają i zachwycają oraz na stworzenie z tych historii ożywionych ilustracji.

Urodziłam się 22 listopada 1996 roku w Kijowie. Ukończyłam tam liceum z rozszerzonym językiem francuskim. W 2014 roku przyjechałam do Polski, aby studiować w Lublinie na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej na Wydziale Grafiki. W 2016 roku przeniosłam się na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu na kierunek animacja. W 2020 roku mój film dyplomowy „Niezrozumiałki” zdobył pierwszą nagrodę – Złotego Animusza – na Festiwalu Animator w Poznaniu w kategorii Debiut. W 2021 zdobyłam tytuł magistra w pracowni dr hab. Piotra Muszalskiego. Od tej chwili pracuję w Poznańskim Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych, prowadzę kursy dla dorosłych i młodzieży w szkole oraz warsztaty w swojej pracowni i na festiwalach.

Na zdjęciu twarz młodej kobiety widziana z półprofilu. Kobieta ma usta pomalowane na czerwono i czerwone korale.

MAGICZNY ŚWIAT MARZEŃ – warsztat w technice animacji wycinankowej (tworzenie animowanych kolaży za pomocą zdjęć i obrazów wykonanych z gazet, starych książek, pocztówek i ilustracji)

Angel Estois Carrasco (Hiszpania)

Centrum Kultury ZAMEK, Sala 229 (II piętro)

Gdy człowiek zasypia, otwiera się przed nim nowy świat. Świat snów i marzeń! Może wtedy stać się kimś zupełnie innym, podróżować w nieznane krainy, w cudowne a czasem straszne miejsca, w których przedmioty są czymś innym, niż zazwyczaj. Podczas warsztatu uczestnicy skorzystają z całego potencjału wyobraźni i radości drzemiącego w ich snach i marzeniach. Sfotografują je, ożywią i wprawią w ruch za pomocą techniki animacji poklatkowej. Przeniosą cząstkę świata snów i marzeń do świata realnego, aby każdy mógł zobaczyć jak wspaniała jest ich wyobraźnia. Każdy, kto ma odwagę zanurzyć się w ten świat marzeń i snów, może uczestniczyć w tych zajęciach. Będzie bardzo wesoło i ekscytująco!

Angel Estois Carracso – niespokojny duch, rozpoczynał pracę w obszarze edukacji społecznej, ale był też operatorem i reżyserem w IDEP (Escuela Superior de Imagen y Diseno) w Barcelonie. Jest animatorem, montażystą i autorem krótkich form literackich. Studiował animację na CIFO in Hospitalet w Barcelonie i właśnie tam wspólnie z przyjaciółmi z roku – Lucíą Hernández i Mercè Sendino – w 2017 roku stworzył Studio Animacji El Tercer Pájaro. Filmy „Confetti” and „Mare Monstrum”, które powstały w tym niewielkim Studiu, zdobyły nagrody i nominacje na festiwalach na całym świecie (między innymi na: Festiwalu MONSTRA w Lizbonie, Health for All Film Festival w Genewie, Sunhak Peace Prize w Seulu). Angel Estois Carracso prowadzi również warsztaty dla dzieci łącząc swoją duszę artystyczną z doświadczeniami zaczerpniętymi z działań w dziedzinach społecznych. Współpracował z wieloma instytucjami i firmami takimi, jak na przykład gazeta Fann Barcelona, SahaTours, Bellina Cosmetics, tworząc materiały wykorzystywane zarówno w internecie, jak i podczas różnych wydarzeń z wykorzystaniem rozmaitych technik kreatywnych, w tym również animacji poklatkowej.

Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna patrzący prosto w obiektyw, widoczny od pasa w górę.  Mężczyzna ma na sobie czarną koszulkę.Stoi oparty o ścianę w kolorze łososiowym.

PLASTELINOWE PUNKTY ZWROTNE – warsztat w technice animacji plastelinowej

Tomáš Danay (Słowacja)

Centrum Kultury ZAMEK, Sala Laboratorium 3 (parter)

Istnieć znaczy zmieniać się, zmieniać się to dojrzewać, dojrzewać zaś to nieskończenie zmieniać siebie samego. (Henri Bergson)

Tytuł warsztatu to próba nawiązania do motta tegorocznego Festiwalu. Dzieci mają swoje własne marzenia o tym, kim chcą być, gdy dorosną. Może superbohaterem? Policjantem? Znanym piłkarzem? Albo mamą? Lub łowcą wampirów? Albo każdą z tych postaci naraz? Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Nie ma też lepszej techniki animacji, niż plastelina, żeby wyrazić tak przeróżne metamorfozy. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają swoje plastelinowe autoportrety i przekształcą je w to, kim lub czym J chcą stać się w przyszłości.

Tomáš Danay – animator i reżyser. Studiował animację na Film and TV Faculty of Academy of Performing Arts in Bratislava. Swoje filmy tworzy głównie w technice animacji plastelinowej. W roku 2015 został głównym animatorem w firmie VFX „Blue Faces”. Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim animacją 3D i technologią „motion capture”. Zaangażowany był w wiele międzynarodowych i lokalnych projektów związanych z animacją oraz w tworzenie filmów („The Green Hornet”, „Curse of Mayans”, „Asura”, „The Sirene”), gier („NBA 2k16”, „Shadows: Awakening”), reklam (dla firm: Orange, Billa, Chase, Voya, TJMaxx), wideoklipów („Lil Dicky – Pillow Talking”). Od 2015 roku zajmuje się przekazywaniem wiedzy o animacji i prowadzeniem warsztatów w wielu krajach. Od 2019 roku jest dyrektorem Biennale Animacji w Bratysławie (Festival BAB) – najstarszego festiwalu filmów animowanych w Słowacji, którego program adresowany jest do dzieci i młodzieży.

Na zdjęciu uśmiechnięty, młody mężczyzna w swetrze w kolorze musztardowym. W tle widać jasne mieszkanie.

Czas trwania warsztatów: 11-14 lipca 2022

Każdy warsztat obejmuje cykl czterech spotkań w stałych grupach. Dostępne są dwa rodzaje grup: 

  • grupa poranna : godz. 10.00-12.00 
  • grupa popołudniowa : godz. 13.00-15.00 

Przedział wiekowy: 7-14 lat

newsletter

Chcesz wiedzieć co u nas? Zapisz się do newslettera!

Do poruszania się po elementach z listy autouzupełnienia koszystaj ze sztrzałek w dół i w górę, wybór zatwierdź enterem

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od CSD na podany adres e-mail informacji dotyczących produktów i usług oferowanych przez Administratora. Więcej w polityce prywatności.*

partnerzy

LOGO_POZnan_PL_RGB_PNG.png
MKiDN_kolor_(3).jpg