Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU

 

 

 

OKO KALEJDOSKOPU to projekt, którego celem jest gromadzenie unikalnej twórczości dzieci, realizujących samodzielnie lub pod opieką profesjonalistów, autorskie filmy animowane. Ta twórczość zasługuje na uwagę i szeroką platformę prezentacji, dlatego nadesłane na Przegląd filmy są prezentowane na dużych ekranach nie tylko w miejscu, w którym odbywa się Przegląd, ale również w kilku instytucjach kultury w całym kraju. Widzami są rówieśnicy autorów. Gromadzenie i prezentowanie tych filmów ma również ogromne znaczenie dla rozwoju projektów i działań edukacyjnych związanych z animacją. Jest bowiem kalejdoskopem, w którym mieszają się i mienią różne style, techniki i pomysły - inspirując i pobudzając do twórczego działania zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Czwarta edycja Przeglądu odbyła się w dniach 24 - 25 kwietnia (prezentacja nadesłanych filmów) i 28 kwietnia (ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród, prezentacja filmów laureatów) 2017 roku.

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Miejsce: Nowe Kino Pałacowe

Partnerzy w 2017 roku:

Partnerzy lokalni:

Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu

Kino Pałacowe

Centrum Kultury ZAMEK

Partnerzy ogólnopolscy:

Fundacja Kaizen w Głuchołazach

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Kanadyjska Szkoła Podstawowa w Warszawie

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu

Muzeum Kinematografii w Łodzi

Pracownia Komuny Paryskiej 45 w ramach projektu Wrocław. Wejście od podwórza – WROCŁAW 2016

Stowarzyszenie Jarocin XXI – Kino Echo im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie

Stowarzyszenie Kopalnia Aktywności w Bytomiu

Stowarzyszenie Officyna w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamieniu Pomorskim

Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

Patronat: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Patronat medialny: IKS, kultura.poznan.pl

 

Kontakt:

Agnieszka Krajewska, tel. 61 64 64 478, email: akrajewska@csdpoznan.pl

Filmy nagrodzone w 2017 roku:

GRAND PRIX dla filmu „AVIATOR” zrealizowanego przez Martę Grzegorek.

I NAGRODA w kategorii najlepszy film indywidualnych autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów dla filmu „NA ZIARNKU MAKU” Kacpra Olszewskiego.

II NAGRODA w kategorii najlepszy film indywidualnych autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów dla filmu „POCIĄG” Mateusza Guzowskiego.

III NAGRODA kategorii najlepszy film indywidualnych autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów dla filmu „POD PODŁOGĄ” Wojciecha Gierulskiego.

I NAGRODA w kategorii najlepszy film indywidualnych autorów, który powstał pod opieką profesjonalistów dla filmu „KRZYK” Szymona Ruczyńskiego.

II NAGRODA w kategorii najlepszy film indywidualnych autorów, który powstał pod opieką profesjonalistów dla filmu „ALBERT” Heleny Stańczyk.

III NAGRODA w kategorii najlepszy film indywidualnych autorów, który powstał pod opieką profesjonalistów dla filmu „ABI” Kacpra Olszewskiego.

I NAGRODA w kategorii najlepszy film kilku autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów dla filmu „SZARY CZŁOWIEK” zrealizowanego przez Mariannę Perz, Zofię Rajek i Aleksandra Ferchmin.

II NAGRODA w kategorii najlepszy film kilku autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów dla filmu „KIEDY DZIECI ŚPIĄ” zrealizowanego przez dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury ,,pod Akacją” w Lublinie.

III NAGRODA w kategorii najlepszy film kilku autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów dla filmu „TRÓJKĄT PIZZA” zrealizowanego przez dzieci z Pracowni Komuny Paryskiej 45 we Wrocławiu.

I NAGRODA w kategorii najlepszy film kilku autorów, który powstał pod opieką profesjonalistów dla filmu „ŻYCIORYS” zrealizowanego przez dzieci z Legnickiego Centrum Kultury.

II NAGRODA w kategorii najlepszy film kilku autorów, który powstał pod opieką profesjonalistów dla filmu „GDZIE JEST MÓJ BUT?” zrealizowanego przez dzieci z Centrum Sztuki Dziecka.

III NAGRODA w kategorii najlepszy film kilku autorów, który powstał pod opieką profesjonalistów dla filmu „KONNO I W OSTROGACH” zrealizowanego przez dzieci z Legnickiego Centrum Kultury.

Jury przyznało również następujące WYRÓŻNIENIA:

W kategorii film indywidualnych autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów:

Za dziecięcą wyobraźnię oraz wkład pracy dla filmu „Podróże ptaszka Tobiaszka” Klaudii Przemyskiej

Za samodzielność twórczą dla filmu „Obcoformacja” Jakuba Lelewicza

Za kosmiczną wyobraźnię dla filmu „Lot” Adama Tuleja

Za wrażliwość społeczną dla filmu „Reza, Chłopiec z Iranu” Jerzego Niziołka

Za poruszanie trudnych tematów społecznych i wrażliwość plastyczną dla filmu „Rzecz o miłości” Aleksandry Przybysz

W kategorii film indywidualnych autorów, który powstał z opieką profesjonalistów:

Za lotną fantazję dla filmu „Pośród fal” Magdaleny Sieradzkiej

Za próbkę ubarwienia rzeczywistości dla filmu „Baśń o białej myszce” Hanny Męczyńskiej

Za dziecięcą wrażliwość dla filmu „Dla Emilki” Bazylego Jędrzejewskiego

Za poruszenie ważnych tematów dla filmu „Chwila z mamą” Konstancji Taraszki

Za plastyczny kibicowski entuzjazm dla filmu „Sport” Jakuba Ciołka

Za umiejętność opowiadania o trudnych tematach dla filmu „Delichon Urbanicum” Urszuli Taraszki

W kategorii film kilku autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów:

Za humor dla filmu „Reklama” autorstwa dzieci z Centrum Młodzieżowego im. H. Jordana w Krakowie

Za subtelność i miłość do natury dla filmu „Nowa przygoda Kubusia Puchatka” autorstwa dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie

W kategorii film kilku autorów, który powstał pod opieką profesjonalistów:

Za nowy wymiar kryminału dla filmu „Divindo Dachowy” autorstwa dzieci z Pracowni Animacji w CK Zamek

Za opracowanie plastyczne dla filmu „Kruk i Lis” autorstwa dzieci z Pracowni Animacji w CK Zamek

Za entuzjazm twórczy dla filmu „Myszki” Weroniki Górskiej i Apolonii Wilińskiej