OKO KALEJDOSKOPU

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w seansach filmowych i warsztatach.

Nie są to takie zwyczajne seanse, ale jedyna i niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć jakie filmy animowane tworzą dzieci! Zaglądając przez magiczne OKO naszego KALEJDOSKOPU można przekonać się jak niezwykła jest ta twórczość, poznać świat dziecięcej wyobraźni, zobaczyć i posłuchać zadziwiających historii. Każdego roku młodzi autorzy przesyłają na Przegląd ponad 100 filmów wykonanych w bardzo różnych technikach i w przeróżnych miejscach: w domach, w szkołach, w pracowniach, w dużych miastach i w małych wsiach, daleko i blisko. Filmy te znakomicie prezentują się na ekranie kina, a żywiołowe reakcje widzów dodają im blasku. Po każdym seansie odbywają się warsztaty i spotkania z profesjonalnymi artystami. Podczas każdego z nich można poznać inne oblicze animacji i spróbować swoich sił w tworzeniu pierwszych ruchomych obrazów.


PROGRAM PRZEGLĄDU:

PONIEDZIAŁEK, 24 kwietnia 2017

godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

WTOREK, 25 kwietnia 2017

godz. 9.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

godz. 11.00 – seans filmowy (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

PIĄTEK, 28 kwietnia 2017

godz. 12.00 – seans filmowy: pokaz filmów laureatów (50 min.) oraz warsztaty (90 min.)

Kino Pałacowe (w Centrum Kultury ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82)

BILETY (KONIECZNA JEST REZERWACJA MIEJSC):

Bilety 2 zł od osoby (bilety można nabyć pół godziny przed seansami w kasie Centrum Kultury ZAMEK).

Prosimy o zgłoszenie rezerwacji miejsc na adres:

rezerwacje@csdpoznan.pl lub telefonicznie: 61-646-44-73; 666-391-233

wraz z informacją o wybranym terminie seansu i warsztacie, wieku i liczbie uczestników oraz kontaktem mailowym i telefonicznym do opiekuna.

DZIECI O EMIGRACJI

Monika Kuczyniecka

Monika Kuczyniecka zajmuję się realizacją filmów animowanych i teledysków oraz prowadzi autorskie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Młoda Polska, w ramach którego zrealizowała z udziałem dzieci projekt dotyczący emigracji. To zjawisko w dzisiejszych czasach ma szereg znaczeń, dotyczy na przykład zarówno uchodźców napływających do Europy, jak i masowych wyjazdów Polaków do pracy zagranicą. Artystka przeprowadziła wywiady na ten temat z dziećmi, wspólnie z nimi wykonała projekty postaci z plasteliny, a następnie samodzielnie je zanimowała i wyreżyserowała film. Podczas warsztatów Monika Kuczyniecka opowie krótko o tym niezwykłym projekcie, przedstawi jego rezultaty oraz zaprosi dzieci do wykonania ćwiczeń z animacji w technice plastelinowej.

KINO OD KUCHNI

Paweł Prewencki

Warzywa i owoce mają bardzo ciekawe kształty oraz występują w bardzo wielu kolorach. Różnorodność barw jest tak duża, że można nimi zastąpić farby i układając je obok siebie, stworzyć obraz. A skoro film składa się z pojedynczych obrazów, czemu więc nie zrobić za pomocą warzyw i owoców filmu animowanego? Uczestnicy warsztatów poznają „od kuchni” technikę animacji poklatkowej – piksilację, w której wykorzystuje się gotowe obiekty oraz aktorów. Na zajęciach powstanie bardzo smaczny i zdrowy owocowo-warzywny film animowany. Warsztaty poprowadzi Paweł Prewencki, reżyser i animator, autor między innymi takich filmów, jak: „Bird's song”, „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy?” oraz „Plaża” nagradzanych na wielu festiwalach filmowych i zagranicznych. Paweł Prewencki jest również asystentem w I Pracowni Filmu Animowanego na Wydziale Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

MUZYKA SOLĄ MALOWANA

Aleksandra Korejwo

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z techniką animacji z użyciem barwionych soli i specjalnych piór. Opracują filmowo pod kierunkiem reżysera i animatora swój własny fragment muzyczny. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Korejwo – reżyser, scenarzysta, artysta plastyk, animator. Aleksandra Korejwo realizuje autorskie filmy animowane w technice animacji w materii sypkiej bezpośrednio pod kamerą. W 2008 roku została nagrodzona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Możliwość wspólnego działania z tak wybitną artystką, to zawsze niezapomniane przeżycie dla dzieci. Zainspirowane barwami muzyki znakomicie odnajdują się świecie kolorowych soli tworząc animowane impresje.

PCHŁY W KLATCE

Bartosz Zarzycki i Krzysztof Dublański

Pchły są skoczne, radosne i nieokiełznane. Płatają figle i często rozrabiają. Tresura takich małych zwierzątek jest dużym wyzwaniem. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się zamykać je w klatkach filmowych. Poznają technikę animacji pod kamerą na przygotowanych stanowiskach. Za pomocą guzików, kamyków, patyków, sznurków i nitek odwzorują owadzi ruch i nadadzą mu odpowiedni charakter. Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Dublański i Bartek Zarzycki – studenci Wydziału Animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy razem z przyjaciółmi tworzą Animusz – Koło Animacji UAP. Animusz skupia studentów zainteresowanych sztuką filmu i animacji. Promuje tę formę wyrazu i bierze czynny udział w wydarzeniach z nią związanych.

STUDIO PEŁNE BAJEK – ZWIEDZANIE TELEWIZYJNEGO STUDIA FILMÓW ANIMOWANYCH

 

Ewa Sobolewska

Zwiedzanie Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych wspólnie z Panią Prezes Ewą Sobolewską to niesamowita przygoda. Można z bliska zobaczyć jak powstają najpiękniejsze polskie bajki dla dzieci, poznać animatorów, którzy klatka po klatce wyczarowują i ożywiają animowane obrazy. W Studio znajdują się też pamiątki związane z wyprodukowanymi w nim filmami – zrealizowano ich tam 300! Były to przede wszystkim produkcje dla dzieci i młodzieży prezentowane na festiwalach na całym świecie i nagradzane wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej znane cykle Studia to: Miniatury Filmowe do muzyki klasycznej, Baśnie i bajki polskie, 14 bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego. W czasie zwiedzania Pani Ewa Sobolewska zaprasza również dzieci do wspólnego animowania w technice kolorowych soli, a na zakończenie na krótki pokaz filmowy.

Organizator: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Partnerzy lokalni: Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK, Centrum Inicjatyw Rodzinnych

Partnerzy ogólnopolscy: Fundacja Kaizen w Głuchołazach, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Kanadyjska Szkoła Podstawowa w Warszawie, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny w Miliczu, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Pracownia Komuny Paryskiej 45 w ramach projektu Wrocław. Wejście od podwórza – WROCŁAW 2016, Stowarzyszenie Jarocin XXI – Kino Echo im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie, Stowarzyszenie Kopalnia Aktywności w Bytomiu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamieniu Pomorskim, Zespół Szkół Społecznych STO w Szczecinku

Patronat: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA

Patronat medialny: IKS, kultura.poznan.pl