Dzieje się Wielka Przygoda! Z Filmem!

Pierwszy plan zdjęciowy i trzy dni ciężkiej pracy młodych filmowców za nami.

Podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej  im. Z. Tylewicza w Poznaniu, pod opieką artystyczną reżysera - Mariusza Paleja i operatora kamery Janusza Piwowarskiego oraz opieką pedagogiczną Elżbiety Olszak, realizowali zdjęcia do swojego filmu Młodzi Solidarni.

Film opowiada o akcji czwórki młodych ludzi zrzucających w okresie stanu wojennego (1983 r.) ulotki Solidarności na maszerujących w pochodzie pierwszomajowym.

Napisali scenariusz, podzielili się na role, a potem nakręcili swój film. Żadne ograniczenia ich nie zatrzymały, ani asperger, ani autyzm, porażenie mózgowe czy inwalidzki wózek - kiedy w grę wchodziły marzenia i przygoda. Wielkie, ciepłe wyrazy szacunku i sympatii dla Nich i dla ich cudownej Pani dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Elżbiety Olszak. Równie ciepłe wyrazy szacunku i sympatii dla przyjaciela tej szkoły oraz inicjatora akcji "Wielkiej przygody z filmem" Mariana Suchaneckiego, oraz dla mecenasa akcji Centrum Sztuki Dziecka W Poznaniu. Macie wspaniałe, wielkie serca!

(Mariusz Palej - reżyser)

Wkrótce pozostałe plany filmowe. W 23. Edycji WPzF uczestniczą jeszcze grupy filmowe z:

- Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym Poznań Stare-Miasto  – opieka artystyczna - Maciek Sterło- Orlicki

- Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinom Amici w Poznaniu – opieka artystyczna – Tomasz Dettloff

- Gimnazjum nr 1 w Luboniu – opieka artystyczna - Mikołaj Haremski

Kinowa premiera zrealizowanych przez młodzież filmów, już  tradycyjnie odbędzie się w grudniu, podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

Projekt jest realizowany pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

 

23. Wielka Przygoda z Filmem - plan filmowy